StoryEditor

Zboża: po podwyżkach nie ma śladu

Ceny z zeszłego tygodnie nie uległy większym zmianom. Podwyżki, które obserwowaliśmy wyhamowały.
09.11.2016., 14:11h

Rolników, którzy muszą teraz sprzedać zboże zapewne ucieszył fakt podwyżek z poprzedniego tygodnia. W tym tygodniu jednak nie widzimy kontynuacji tego trendu, a raczej ustabilizowanie cen. Niewielkie lokalne podwyżki dotyczą głównie zbóż paszowych. Cena pszenicy konsumpcyjnej w polskich portach, jak podaje agencja Reuters, wzrosła do 700 zł/t netto. Polski eksport pszenicy jest wciąż dużo mniejszy niż np. u naszych zachodnich sąsiadów i m.in. to wpływa na sporadyczne i niewielkie podwyżki cen skupu. W ujęciu globalnym natomiast eksport spada, a za nim ceny na giełdach, co nie jest dobrą wróżbą dla rodzimego rynku.

Podczas dzisiejszej sondy cenowej odnotowaliśmy niewiele zmian, które dotyczyły głównie zboża paszowego i tylko w dwóch punktach skupu pszenicy konsumpcyjnej. Cena tej ostatniej wzrosła w woj. lubuskim o 20 zł/t z 580 do 600 zł/t i w woj. świętokrzyskim o 5 zł/t z 575 do 580 zł/t. Wzrost cen zbóż paszowych dotyczył:

  • żyta – wzrost ceny o 10 zł/t (woj. lubelskie i lubuskie),
  • pszenżyta – wzrost ceny o 10–20 zł/t (ponownie woj. lubelskie i lubuskie),
  • jęczmienia – wzrost ceny o 10–20 zł/t (również woj. lubelskie i lu...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 13:13