StoryEditor

Żniwny pokaz Claasa

Jęczmień ozimy trafia już pod kosę, co jest dobrą okazją do zaprezentowania w pracy palety maszyn żniwnych. Uczyniła tak firma Claas wraz z dilerem - Lehmann Agrotechnika.
11.07.2016., 09:07h

W piątkowym pokazie (8 lipca) zorganizowanym w Niepruszewie k. Poznania wzięło udział kilkanaście maszyn żniwnych i uprawowych. Ich pracę podziwiało kilkudziesięciu okolicznych rolników zainteresowanych rozwojem bazy maszynowej prowadzonych gospodarstw. Główne role w pokazie grały kombajny.

Claas Tucano 440 to kombajn 6-klawiszowy i tak jak wszystkie modele Tucano z serii 400  dysponuje układem omłotowym APS. W tym systemie przed bębnem młócącym o szerokości 1580 mm jest dodatkowy bęben przyspieszający, którego zadaniem jest równomierne rozłożenie masy kierowanej do bębna głównego. Klepisko przestawiane jest hydraulicznie i posiada zabezpieczenie przeciążeniowe. Nad wytrząsaczami w kombajnie Tucano 440 są dwa wytrząsacze aktywne, które rozluźniają słomę i poprawiają przepływ separowanej masy. Zbiorniki ziarna dostępny jest w pojemności 8,5 tys l.  Silnik Mercedes-Benz ma moc maksymalną 286 KM.

Claas Tucano 570, również z systemem APS zawierający 3-segmentowe klepisko, ale do oddzielania ziarna służy rozwiązanie Roto Plus z rotorem wzdłużnym. Nie ma klasycznego wytrząsacza klawiszowego, dzięki czemu jest więcej możliwości ustawień i wyższa wydajność pracy. W tym modelu pracuje silnik o mocy maksymalnej 354 KM (Mercedes-Benz).

Największym kombajnem z grupy 6-klawiszowych Lexionów Claas jest model Lexion 670. Tutaj również pracuje układ omłotowy APS, średnica bębna wynosi 600 mm, a szerokość 1700 mm. Za wytworzenie momentu obrotowego odpowiedzialny jest 450-konna jednostka Mercedesa z układem chłodzenia Dynamic Cooling, gdzie chłodnica zamontowana jest poziomo od góry, przez co powietrze do układu zasysane jest od góry ze strefy o mniejszym nasileniu kurzu. System chłodzenia ma wentylator ze zmiennymi parametrami pracy, dostosowanymi dostosowanymi do aktualnego obciążenia. W kombajnie zmodyfikowano siekacz słomy wzbogacając m.in. o układ regulacji położenia przeciwostrza. 

Na pokazie zaprezentował się również Claas Lexion 770 w wersji hybrydowej, czyli z układem omłotu APS (1700 mm), za którym pracują dwa rotory wzdłużne do oddzielania ziarna. Rotory separujące wyposażono w sześć koszy oddzielających. Kombajn wyposażony w układ jazdy Terra Trac, gdzie zamiast kół zastosowano gąsienice. Lepsze rozłożenie masy kombajnu pozwoliło na zwiększenie maksymalnej pojemności zbiornika do 13,5 tys. l. Aby uzyskać wysoką wydajność kombajn powinien pracować z szerokimi hederami, które można wyposażyć w układ kopiowania terenu Auto Contour. Pod maską znajdziemy silnik Mercedes-Benz o mocy maksymalnej 625 KM. beb

 Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 16:32