StoryEditor

Na co komu laboratorium?

– Badania laboratoryjne są podstawą nowoczesnej opieki nad stadem świń. Bez nich koszty opieki weterynaryjnej niepotrzebnie się zwiększają – uważa dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk. 
06.12.2017., 14:12h

W krajowych laboratoriach można teraz zbadać wszystkie choroby, czy występują w chlewni,  kiedy pojawiają się w stadzie i czy mogą stać się przyczyną strat. Można zacząć wtedy przewidywać i przeciwdziałać ujemnym skutkom zakażeń.

Generalnie zatem badania należy podzielić na badania wstępne, przeprowadzane dla rozpoznania sytuacji ogólnej w chlewni i badania szczegółowe, mające pomóc ocenić kiedy dokładnie dochodzi do zakażenia aby wprowadzić celowaną profilaktykę.

  • Popularna serologia

Najczęściej używaną techniką badań są badania serologiczne. Polegają one na poszukiwaniu obecności przeciwciał w surowicy krwi zwierząt. Świnie, które miały kontakt z jakimś zarazkiem, wirusem czy bakterią dopiero po upływie kilkunastu dni zaczynają wytwarzać swoiste przeciwciała, których zadaniem jest zwalczanie tych zarazków. Im więcej tych przeciwciał w surowicy tym większe jest prawdopodobieństwo niedawnego zakażenia, lub powtórnej infekcji, lub wykonania szczepienia. 

  • Badanie bakteriologiczne

Najpopularniejsze wśród badań laboratoryjnych. Badanie pozwala na odnalezienie i namnożenie na podłożu konkretnej bakterii, która powoduje problemy w chlewni. Aby badanie było miarodajne materiał musi być bardzo świeży i dostarczony w lodzie. Warto zaznaczyć w dokumentach czego konkretnie szukamy i jakie są podejrzenia. Obniży to koszty badania i przyspieszy wynik. 

O szczegółach dotyczących tych sposobów analizy zdrowia świń, o ich kosztach oraz o pozostałych metodach badania laboratoryjnego świń przeczytacie Państwo w grudniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury!  aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:02