StoryEditor

Zdrowie świń - wypadanie narządów miednicy, jak pomóc?

Leczenie świeżego, przy niewielkim wynicowaniu, wypadnięcia odbytnicy czy pochwy u świń jest możliwe. Jak to zrobić wyjaśniał podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu dr Aleksander Skoracki. 
26.04.2023., 11:04h
Wypadnięcie narządów miednicy - odbytnicy lub pochwy jest często powodem ich eliminacji ze stada. Tymczasem za pomocą manualnej repozycji i zabezpieczeniu przed nawrotem, jesteśmy w stanie skutecznie leczyć świnie. 

- Wypadanie narządów miednicy należy traktować jako problem medyczny o znaczeniu gospodarczym. Częstym jego następstwem jest przedwczesna eliminacja zwierzęcia ze stada lub też ich zmniejszona produkcyjność - uważa dr Skoracki.
Biorąc pod uwagę przesłanki anatomiczne wpływające na wypadanie narządów miednicy trzeba zaznaczyć, że kanał odbytowy świni jest krótki. Głównymi mięśniami w tej okolicy są dźwigacz odbytu i zwieracze. Ich osłabienie zwiększa ryzyko wypadania odbytu.

- Leczenie świeżego, przy niewielkim wynicowaniu, wypadnięcia odbytu jest możliwe za pomocą manualnej repozycji i zabezpieczeniu przed nawrotem tego zjawiska. Służą do tego specjalne zestawy, dostosowane wielkością do wielkości zwierząt - przedstawiał sepcjalista.

Pomoc warchlakom lub tucznikom polega na wsadzeniu odpowiedniego rozmiaru rurki do odbytnicy, założeniu ściśle elastycznej gumki na kilka dni i po tym czasie odcięciu wystającej części i wyjęciu rurki.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:18