StoryEditor

Co kontroluje Inspekcja Weterynaryjna? Przygotuj dokumenty i chlewnię

Co zrobić, by kontrola Inspekcji Weterynaryjnej przebiegła sprawnie? Podpowiadamy, jak przygotować dokumenty, chlewnię, pasze i zwierzęta. 
20.04.2023., 13:04h

Kontrola powiatowej inspekcji weterynaryjnej

Temat znany wszystkim producentom świń, jednak za każdym razem wywołujący wiele obaw i wątpliwości, czy aby na pewno wszystko jest tak, jak być powinno. Wszystko przez zmieniające się przepisy. W związku z pojawiającymi się nowymi ogniskami ASF, producenci trzody chlewnej muszą spodziewać się przynajmniej raz w roku kontroli powiatowej inspekcji weterynaryjnej. Kontrole dzielą się na kontrolę weterynaryjną – SPIWET – warunki weterynaryjne gospodarstwa i paszową – SPIWET PASZE C i przebiegają według list kontrolnych.

Inspektor z powiatowej inspekcji weterynaryjnej powinien przedstawić się i okazać identyfikator uprawniający do kontroli. W związku z przepisami o bioasekuracji podlega on procedurom wejścia, kąpieli oraz przebrania się lub założenia jednorazowej odzieży ochronnej, dezynfekcji oraz wpisania się do rejestru wejść do gospodarstwa. Sprawdzeniu podlega rejestracja siedziby stada w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR oraz prawidłowego oznakowania świń – kolczyk z numerem siedziby stada na lewej małżowinie usznej zwierzęcia. Z tego obowiązku zwolnione są prosięt...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 12:10