StoryEditor

Małpia ospa atakuje! Czy zagraża Europie?

Małpia ospa przedostała się na kontynent europejski. Nauczeni doświadczeniem COVID-19 wolimy dmuchać na przysłowiowe zimno. Czy jest się czego obawiać?

20.08.2024., 14:00h

Spis treści:

Ospa małpia

Ospa małpia – obecna sytuacja

Małpia ospa – objawy

Małpia ospa – źródło zakażenia

15 sierpnia w Szwecji został odnotowany przypadek nowej odmiany małpiej ospy (mpox). Niestety, bardziej zjadliwy niż te wcześniejsze. Okazało się, że pacjent przebywał w miejscu, gdzie wystąpiły ogniska choroby. Źródłem wirusa są kraje afrykańskie.

Małpia ospa

To zakaźna choroba odzwierzęca, która może przenosić się także przez człowieka, np. poprzez bliskie kontakty, również intymne. Ospę małpią wywołuje wirus MPXV z rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg choroby zwykle bywa umiarkowany (wariant klad 2b), jednak nie jest bezobjawowy, jak w przypadku COVID-19. Po raz pierwszy zetknięto się z nim w końcu lat 50. XX wieku – wtedy zaatakował kolonie małp (stąd nazwa). Małpia ospa zagrażała już w 2022 roku, wtedy to WHO ogłosiła najwyższy stopień alarmowy. W tamtym czasie poza Afryką, do 24 maja 2022 roku, potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła nazwę choroby na mpox, aby uniknąć stygmatyzowania grupy zwierząt.

Przeczytaj także: Tani sposób na zmarszczki? Wypróbuj tę prostą maseczkę!

Małpia ospa – obecna sytuacja

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym właśnie z powodu szerzenia się małpiej ospy. Choroba została wykryta w 13 krajach afrykańskich, najwięcej w Kongu. Obecnie, liczba zakażeń w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, wzrosła o 160 procent, a liczba zgonów o 19 procent. Łącznie odnotowano ponad 14 tys. przypadków. Na ten moment zagrożenie wzrasta w zawiązku z pojawieniem się nowej, bardziej niebezpiecznej formy wirusa. Nowy wariant jest bardziej śmiercionośny i może objawiać się wysypką na narządach płciowych, co znacznie utrudnia wykrycie zagrożenia.

image
Małpia ospa
FOTO: Envato Elements

Małpia ospa – objawy

Nic dziwnego, że wirusolodzy alarmują – wirus może się szybko rozprzestrzeniać, należy wiec powziąć działania profilaktyczne. Objawy choroby są typowe dla innych infekcji wirusowych – przebieg przypomina ludzką ospę.

image
MAŁPIA OSPA

Przybywa przypadków małpiej ospy w Polsce. Jakie są objawy?

Objawy choroby:

  • gorączka, powyżej 38,5°C,
  • bóle mięśni i głowy,
  • bóle kostno-stawowe,
  • osłabienie,
  • miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych (w ospie wietrznej brak),
  • krostki lub pęcherzyki, na skórze całego ciała, także na powierzchni dłoni i podeszwy stóp,
  • wysypka utrzymuje się do 4 tygodni.

Małpia ospa – źródło zakażenia

Wirusa przenoszą zazwyczaj chore wiewiórki, króliki, myszy, szczury – generalnie gryzonie. Można zarazić się także od człowieka drogą kropelkową, przez wydzieliny i krew oraz przez śluzówki. 

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 12:56