StoryEditor

Jak przechowywać zebrane ziemniaki?

W produkcji ziemniaka niezmiernie ważna jest przechowalnia, w której bulwy trzymane są przez kilka miesięcy. Musi ona być w nienagannym stanie i przed sezonem trzeba wszystko dokładnie sprawdzić.  
03.08.2023., 11:08h
Przechowalnia powinna zapewniać wysoką jakość składowanych ziemniaków przez kilka miesięcy. Odmiany przemysłowe czy jadalne mogą być w niej przechowywane nawet do czerwca/lipca. Tak długi okres wymaga pełnej sprawności magazynu, czyli wentylacji, czujników temperatury czy CO2, bez względu na to, czy ziemniaki przechowuje się na pryzmie, czy w skrzyniopaletach.

Bez względu na to, czy ziemniaki przechowuje się na pryzmie czy w skrzyniopaletach, musi być ona dobrze przygotowana do sezonu.

Dezynfekcja przechowalni

Po opróżnieniu przechowalni z ziemniaków warto zacząć od jej porządnego przewietrzenia. Dotyczy to także kanałów wentylacyjnych używanych przy składowaniu ziemniaków na pryzmie oraz skrzyniopalet. Następnie powinno się zdezynfekować te elementy, żeby nie pozostały na nich żadne patogeny. Najlepiej zrobić to w zamkniętej przechowlani, wtedy preparat lepiej dotrze do każdego elementu. Po dezynfekcji przechowalnię należy jeszcze raz przewietrzyć. Jeśli jakaś partia bulw magazynowana np. w skrzyniopaletach zaczęła gnić, to muszą być one jeszcze dodatkowo umyte. Najlepiej, żeby wysychały na zewnątrz. Mycia może wymagać też podłoga prze...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 08:19