Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Potas pod ziemniaka w dwóch dawkach. Jak prawidłowo nawozić ziemniaki?

Obrazek

Jakie są zasady stosowania nawozów zawierających potas pod ziemniaka pod względem podziału dawki i terminów nawożenia?

Tomasz Czubiński23 lutego 2023, 08:33

Warto przypomnieć, że ziemniak ma jeden z najsłabszych systemów korzeniowych spośród roślin rolniczych. Stąd konieczność jego uprawy w redlinach, w których gleba jest spulchniona.
Potas pobierany jest z całego profilu przerośnięcia korzeniami i nie ma, jak np. fosfor, właściwości stymulujących wzrost korzeni w głąb gleby. Ponadto składnik ten jest łatwo wypłukiwany na glebach lekkich. Natomiast na glebach o dużej zawartości minerałów ilastych może być blokowany w tzw. przestrzeniach międzypakietowych. Dlatego potas powinien być stosowany tak, aby nie doprowadzić do jego strat, a jednocześnie gleba była nim wysycona w równym stopniu w profilu redliny.

Wysokie dawki potasu powinny być dzielone

Dlatego wysokie dawki potasu, ponad 120 kg/ha K2O, powinny być dzielone, zwłaszcza na glebach lekkich, na których uprawia się ziemniaki. Dotyczy to zarówno formy w soli potasowej, siarczanie potasu czy w nawozach wieloskładnikowych i blendowanych.

  • Pierwsza dawka w ilości ok. 60% całości może być zastosowana jeszcze w lutym. Pozwoli to na rozpuszczenie granul nawozu i ich wymieszanie pierwszymi zabiegami uprawowymi.
  • Drugą dawkę można stosować bezpośrednio przed sadzeniem.

Zobacz także: Jak poprawić opłacalność uprawy ziemniaka?


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)