StoryEditor

Wyższy plon bulw po szybszym rozkładzie resztek pożniwnych

Nawożenie tiosiarczkiem amonu stymuluje życie biologiczne gleby i przyspiesza rozkład materii organicznej. Procesy te zwiększają także plon bulw i poprawiają kalibrację sadzeniaków.
23.11.2022., 15:11h
Ciekawe wyniki nawożenia ścierniska zbożowego płynnym nawozem zawierającym tiosiarczek amonu prezentuje m.in. portal internetowy nieuweoogst. W analizowanym doświadczeniu stanowisko po pszenicy było przedplonem w uprawie ziemniaka. W teście polowym uzyskano nie tylko lepsze plony bulw, ale także plon handlowy kalibrażu sadzeniaków w przedziale od 35 do 55 mm.
– Dodatkowe plony bulw można częściowo wytłumaczyć przyspieszonym rozkładem resztek pożniwnych oraz dostarczaniem niewielkiej ilości dodatkowych składników pokarmowych – mówi Herman Eijkelboom z Tessenderlo Kerley International. W ubiegłym sezonie ten belgijski producent nawozów przeprowadził polowy test w gospodarstwie rolnym w Groningen.
W doświadczeniu wykorzystano 100 l/ha doglebowego nawozu Thio-Sul – tiosiarczanu amonu, a zabieg wykonano w sierpniu 2021 r. na ściernisku pszennym, tuż przed siewem żyta jako zielonego nawozu. Z kolei wiosną 2022 r. na testowej kwaterze posadzono sadzeniaki odmiany Arizona, które zebrano 31 sierpnia.
Wynik testu
Wyniki doświadczenia wskazują, że plon po nawożeniu ścierniska produktem Thio-Sul w celu szybszego rozkładu materii organicznej, był o...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 13:27