StoryEditor

Tuberyzacja i kwitnienie - tworzenie plonu ziemniaka

Przedstawione w poprzednim numerze kwartalnika fazy rozwojowe dotyczyły częściowo rozwoju podziemnego, czyli kiełkowania, a częściowo części nadziemnych, czyli rozwoju liści i pędów. Podobnie będzie teraz, z tą różnicą, że zaczyna się tworzenie plonu.
19.05.2024., 09:30h

Omówiony wcześniej rozwój i wzrost pędów wyznaczany był dwoma sposobami – na podstawie wielkości i liczby pojawiających się pędów bocznych lub stopnia zakrycia międzyrzędzi. Równolegle do tych faz przebiegał rozwój części podziemnej rośliny, czyli korzeni, stolonów i bulw. Warto przyjrzeć się ich budowie, aby wyjaśnić zachodzące w glebie procesy.

image
Fazy ziemniaka BBCH 35-42 i BBCH 46-65
FOTO:

Skomplikowany układ 

Część podziemna ziemniaka rozmnażanego wegetatywnie (z sadzeniaków) składa się z kilku rodzajów organów. Z bulwy matecznej wyrasta kiełek, który staje się pędem. Część podziemna pędu (łodygi) pokryta jest korkiem z przetchlinkami. W normalnych warunkach rośnie ona pionowo w dół. Na pędzie podziemnym pojawiają się liczne, ale stosunkowo słabe korzenie, tworząc systemy wiązkowe. Korzenie te mają rozgałęzienia kolejnych stopni. Ważną z agrotechnicznego punktu widzenia informacją jest mały zasięg poziomy i ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:01