StoryEditor

Wrażliwość odmian ziemniaka, a odchwaszczanie. Jakie herbicydy wybrać?

Odchwaszczanie ziemniaków wymaga wiedzy m.in. na temat wrażliwości odmian na substancje czynne. Dlatego różne odmiany mogą wymagać różnych rozwiązań herbicydowych.
16.05.2024., 09:22h

Tym razem odwiedziliśmy gospodarstwo w regionie, który słynie z produkcji ziemniaka, czyli w Wielkopolsce. W miejscowości Strzeszki w powiecie średzkim Katarzyna i Adrian Kędzierscy w 120-hektarowym gospodarstwie uprawiają ziemniaka na 70 ha. Są to zarówno odmiany najwcześniejsze, z podkiełkowanych sadzeniaków uprawiane pod włókniną oraz odmiany frytkowe i jadalne. Te ostatnie są trafiają do przechowalni.

Ten rok należał do wyjątkowych, bo wszystkie prace uprawowe związane z ziemniakami wykonywano na wiosnę ze względu na panujące jesienią trudne warunki.

Zobacz także: Szara strefa sadzeniaków - wysoki popyt i nieuczciwe oferty

– Jesienią z powodu dużych ilości deszczu i późnych zbiorów nie byłem w stanie przygotować pól pod ziemniaki. Dotyczy to nie tylko zabiegów uprawowych, ale też np. zastosowania obornika. Wszystko zatem przeszło na wiosnę, więc mieliśmy sporo pracy – mówi Adrian Kędzierski. Dodaje jednak, że nie na wszystkie pola udało się wjechać, bo stały na nich niemal jeziora, co dziś trudno sobie wyobrazić....

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 07:48