StoryEditor

Ile pszenżyta w paszy dla świń? Podpowiadamy

Energia, białko i aminokwasy, dobrze wykorzystywana lizyna – to atuty pszenżyta – ziarna, które króluje w polskich korytach. Podpowiadamy, ile i jak je skarmiać, by było jak najlepiej przyswajalne dla świń.
23.12.2022., 12:12h

Zboża w paszy dla świń

W typowych mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla warchlaków, tuczników i loch, wytwarzanych w gospodarstwie, zboża stanowią 60–90% składu. Najpowszechniej uprawiane w naszym kraju zboża to pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto i owies. Według GUS ich zbiór w Polsce w 2022 roku wyniesie 36 mln ton. Powierzchnia zasiewów wymienionych zbóż (bez kukurydzy) wraz z podstawowymi mieszankami zbożowymi objęła ok. 5,9 mln ha. Najwięcej uprawiano pszenicy (ponad 2,5 mln ha), na drugim miejscu znalazło się pszenżyto, uprawiane na ponad 1,2 mln ha. Kolejne uprawy to jęczmień i żyto (0,6–0,7 mln ha).

Popularne pszenżyto w dawce

Pszenżyto powstało ze skrzyżowania pszenicy i żyta. W efekcie tego krzyżowania i dalszych prac hodowlanych osiągnięto zboże charakteryzujące się wysoką plennością i jakością ziarna oraz podwyższoną w stosunku do pszenicy żywotnością. Średnie plony pszenżyta ozimego oszacowane w tym roku wyniosły 45,7 dt/ha i były niższe o 8,8 dt w porównaniu z uprawami pszenicy ozimej (54,5 dt/ha). Niemniej jednak należy podkreślić, że uprawa pszenżyta zazwyczaj prowadzona jest w naszym kraju na s...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 16:37