StoryEditor

Konopie włókniste w żywieniu świń

Konopie są roślinami wielofunkcyjnymi i zapewne niewielu kojarzy je z produkcją świń, tymczasem ich nasiona, olej, makuchy czy łuski mogą być wprowadzone do dawek pokarmowych.
10.11.2022., 11:11h

W roku 2010 areał upraw konopi włóknistych w Polsce wynosił zaledwie 300 ha, a aktualnie powierzchnia uprawy tej rośliny wzrosła do ponad 3 200 ha. Duże znaczenie odegrała tutaj możliwość ubiegania się o dodatkowe dofinansowanie upraw konopi przemysłowych (274,82 zł/ha).

W Polsce od kilku lat działa program konopny, powołany przez poznański Instytut Włókien i Roślin Zielarskich (programkonopny.pl), którego celem jest rozwój Polski jako producenta i eksportera nasion konopi. Uprawa konopi włóknistych regulowana jest ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Uprawa tych roślin jest w Polsce zabroniona.


Nie każdy wie, że Polska ma optymalne warunki klimatyczne do uprawy konopi włóknistych

Z kolei hodowla konopi włóknistej wymaga podpisania umowy kontraktacji lub sprzedaży z podmiotem zajmującym się ich skupem lub mającym zobowiązanie do przetworzenia roślin we własnym zakresie, na cele określone wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, kosmetycznego, papierniczego, spożywczego, farmaceutycznego, nasiennego lub budowlanego.

Nie każdy wie, że Polska ma optymalne warunki klimatyczne do uprawy tej rośliny, a co ważniej...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:39