StoryEditor

Silne prosięta na starcie

 – Siara loch – jedna z najważniejszych substancji, bez której prosięta mają marne szanse na przeżycie. Najważniejsze jest pierwszych 6 godzin po porodzie. To czas kiedy musimy dopilnować, aby oseski pobrały jej odpowiednią ilość – mówił podczas II Forum Rolników i Agrobiznesu Phil Boyd z Primary Diets (Wielka Brytania).

W tuczu świń bardzo ważne są pierwsze dni życia zwierząt. Chodzi o możliwość maksymalizacji zysków poprzez odpowiednie żywienie loch, zapewnienie prosiętom po porodzie optymalnych warunków do ssania siary.

– Prosięta ważące po porodzie ok. 1 kg potrzebują około 10 dni więcej do uzyskania masy rzeźnej niż te o masie od 1,7 kg i cięższe. Kluczowe dla zapewnienia ochrony immunologicznej rodzących się prosiąt są pierwsze  godziny od porodu – tłumaczył zebranym na forum Phil Boyd z brytyjskiej centrali Primary Diets. 

Okazuje się, że bezcenna siara produkowana jest jedynie przez 24 godziny po porodzie. Jednak szalenie ważne, aby prosięta pobrały ją w ciągu pierwszych 6 godzin życia. Z każdą godziną spada zdolność osesków do jej wchłaniania. 

Więcej o tym w jaki sposób sterować masami urodzeniowymi prosiąt oraz pobraniem siary przeczytacie Państwo na łamach „top agrar Polska”. 

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:39