StoryEditor

Wakacje kredytowe dla rolników – Minister Kowalczyk jest na tak, czy Komisja Europejska się zgodzi?

W sierpniu ubiegłego roku ministerstwo rolnictwa poinformowało, że rolnicy nie zostaną objęci tzw. wakacjami kredytowymi, o które ubiegała się wtedy Krajowa Rada Izb Rolniczych. Teraz jednak rząd wraca do tego pomysłu i istnieje szansa, że taki mechanizm zostanie uruchomiony.
01.02.2023., 12:02h
Krajowa Rada Izb Rolniczych apelowała do resortu rolnictwa o umożliwienie rolnikom korzystania z wakacji kredytowych, które polegałyby na zawieszeniu na okres czterech miesięcy spłaty kredytu. Samorząd rolniczy zwracał uwagę, że są wśród rolników gospodarze, którzy nie są w stanie już spłacać kredytów.

Wakacje kredytowe dla rolników – kto będzie mógł skorzystać?

Teraz jednak istnieje szansa, że rolnicy z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać. Rząd poinformował, że aktualnie trwają prace nad wprowadzaniem takiego rozwiązania. Skorzystać z tego mechanizmu będą mogli rolnicy, którzy zaciągnęli kredyty hipotetyczne między innymi na zakup ziemi, czy kredyty inwestycyjne brane na budowę budynków gospodarczych.

Czy Komisja Europejska wyrazi zgodę?

- Kolejne działania ministerstwa służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych - napisał w najnowszym biuletynie ministerstwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Aby jednak ten mechanizm wszedł w życie, zgodę wyrazić musi Komisja Europejska, do której wniosek ma trafić już niebawem.
- Niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na takie samo potraktowanie gospodarstw rolnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do gospodarstw domowych. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy - poinformował

Co z wakacjami kredytowymi dla przedsiębiorstw?

Ministerstwo Klimatu również poinformowało o trwających pracach nad tzw. wakacjami rachunkowymi, które mają objąć przedsiębiorców.

Z tego wsparcia będą mogły skorzystać te przedsiębiorstwa, które nie zostały objęte ustawą o przedsiębiorstwach energochłonnych, takie jak np. piekarnie.


Bernat Patrycja
na podst. tygodnik-rolniczy.pl
fot. Envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:00