StoryEditor

Wiemy, jak tanio tankować ciągnik, mimo wzrostu cen paliwa!

Benzyna 95 i olej napędowy na rynku hurtowym są dziś najdroższe od kwietnia. Tylko w lipcu ceny Orlenu poszły o 36 gr, a diesla o 31 gr na litrze w górę. Czy czeka nas cenowy Armagedon na jesień? Skąd wziąć tańszy surowiec?
03.08.2023., 13:08h

Paliwo coraz droższe

Jak podaje serwis e-petrol, ceny na stacjach benzynowych są najwyższe od dwóch miesięcy. Paliwa bowiem drożeją na rynkach światowych szybciej nawet niż ropa naftowa. Według Bloomberga, to konsekwencja ograniczonych możliwości produkcyjnych w rafineriach, które dodatkowo hamowane są prze coraz częściej pojawiające się awarie. Modernizacje w rafineriach są niewystarczające, ponieważ ich właściciele przy dużym wzroście popularności aut elektrycznych i spodziewanym spadku sprzedaży spalinowych w kolejnych latach, niechętnie podejmują decyzje o wielomilionowych inwestycjach. Jednocześnie Arabia Saudyjska zamierza utrzymać ograniczenia w wydobyciu surowca na kolejny miesiąc. Rynek reaguje też na zapowiedzi wprowadzenia programów stymulujących wzrost konsumpcji w Chinach oraz dobre wiadomości o rozwoju gospodarczym w USA. 

Konsekwencje tej sytuacji są proste. W ciągu ostatniego miesiąca ropa Brent na rynkach światowych podrożała o 12 proc., podobny wzrost ceny zaliczyła benzyna, a olej napędowy podrożał aż o 21 proc. Wzrosty cen odczuwają również rolnicy, którzy kończą zapasy paliwa poczynione na żniwa i (mimo niesprzyjającej aury) już myślą o kolejnym etapie prac – uprawie ściernisk i nowych zasiewach. Paliwo znów może okazać się kosztem, który w dużej mierze obciąży produkcję rolną, a podwyższony zwrot akcyzy nie załata tej dziury.

Zaoszczędź na paliwie!

Jeśli chcesz uciec z rachunkami za paliwo rolnicze – mamy dla Ciebie całkiem dobre rozwiązanie. Wystarczy wziąć udział w naszym quizie, a szanse na znaczne oszczędności poszybują w górę szybciej niż inflacja. Wygrać możesz nie tylko paliwo, ale również smary rolnicze Q8. Nie zwlekaj daj sobie szanse! To ostatnie dni naszej zabawy.

Do wygrania bony na paliwo i smary o wartości :

  • 7 000 zł,
  • 4 000 zł;
  • 1500 zł

Nie czekaj, rozwiąż quiz!

konkurs topagrar polska

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 12:28