StoryEditor

Arbitraż jest lepszy od sądu

O przewadze arbitrażu nad rozprawami toczącymi się przez wiele lat w sądach powszechnych rozmawiamy, na łamach lipcowego wydania top agrar Polska, z Dariuszem Kutziasem, prezesem DAKU International Sp. z o.o. – firmy skupującej i eksportującej zboża.
25.06.2021., 15:06h

Juliusz Urban: Co to jest arbitraż, jaka jest różnica pomiędzy arbitrażem a sądem? W jakich sprawach się go stosuje?

Dariusz Kutzias: Arbitraż to organ do rozstrzygania sporów między stronami umowy. Jest oczywiście także sąd, ale działalność tych dwóch organów wiąże się z kilkoma dość znacznymi różnicami. Pierwsza i podstawowa różnica wynika z tego, że w arbitrażu rozstrzygają ludzie z branży, eksperci, fachowcy znający materię od podszewki, a w sądzie sprawy rozstrzygają zawodowi sędziowie, którzy dziś decydują o zbożu, jutro o rozwodzie, a pojutrze być może o budowie lotniska. W związku z tym ich kompetencje i wiedza branżowa pozostawiają dużo do życzenia. Druga podstawowa różnica jest taka, że od wyroku sądu arbitrażowego nie można się odwołać. Jest on ostateczny. Generalnie arbitraż jest prostszy od postępowania przed sądem powszechnym. Opiera się na chronologii faktów i na zapisach warunków umowy. Skupia się na intencji zawartego kontraktu, a nie zagłębia się w detale prawne, które z prostych spraw czynią prawne „mamuty”. Arbitraż stosuje się we wszelkich sprawach spornych, jeśli obie strony zgodzą się na rozstrzyganie przez arbitraż. 

Więcej o zaletach arbitrażu i szczegółach dotyczących tej formy rozstrzygania sporów przeczytasz w obszernym wywiadzie opublikowanym na łamach najnowszego, lipcowego wydania top agrar Polska.

Uznanego eksperta rynkowego dopytujemy także, jak ocenia rynek zbożowy na nadchodzący sezon 2021/22.

Zapraszamy do lektury artykułu: „Arbitraż lepszy od sądu” na stronach 52-53 lipcowego wydania naszego miesięcznika.

Juliusz Urban grafika Siejkowski


Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:01