StoryEditor

Nawozy: ceny nieaktualne, towaru brak!

Okres jesienny jest czasem na zastosowanie nawozów doglebowych, a w tym asortymencie już od pewnego czasu mamy do czynienia z wręcz kosmicznymi podwyżkami. Jednak rolnicy starając się zamówić drogie nawozy, borykają się z barierą dostępności.
05.10.2021., 11:10h

Galopujące ceny rosną tak szybko, że cokolwiek się o nich napisze dziś, jutro to można już włożyć między bajki. Wcześniej zamówione nawozy w dużej mierze są już wysprzedane, a nowych dostaw jest jak na lekarstwo. Zapotrzebowanie jest potężne, a kolejne fabryki zaczynają z powodu niedoborów gazu i rosnących cen energii ograniczać produkcję.

Nie ma soli, do woli

Jak słyszymy od dystrybutorów, potas jest praktycznie niedostępny pomimo, że ceny soli potasowej w ciągu sezonu startując od 1300 zł/t podskoczyły nawet do 2 tys. zł/t. W wielu punktach handlowych soli potasowej po prostu nie ma. A jak mówi jeden z przedstawicieli firmy handlowej, nawet nie stara się, by na bieżąco korygować ceny sprzedaży soli na stronie internetowej, bo i tak to co wczoraj podał, dziś jest nieaktualne. Niestety nie wszyscy chętni będą mogli tej jesieni zastosować sól potasową na swoich polach.

Fosfor: dystrybucja, czy reglamentacja?

W fosforze sytuacja jest nieco inna, bo jedyny liczący się w zasadzie importer ma swoich starannie wybranych dystrybutorów i to im powierza kolejne partie dostępnego towaru. Dozując zarówno ilość, jak i dawkując wzrosty cenowe. A...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:34