StoryEditor

Co zrobić, gdy przy 10 ha gruntów eWniosekPlus odsyła do norm GAEC 7 i 8?

Zgodnei ze zmianami w dopłatach na 2024 rok gospodarstwa posiadające do 10 ha gruntów ornych powinny być zwolnione z obowiązku dywersyfikacji upraw i ugorowania gruntów. Ale aplikacja eWniosekPlus nie zawsze to uwzględnia.

- Mam poniżej 10 ha gruntów ornych (dokładnie 9,88 ha) a przy wypełnianiu wniosku o płatności wyskakuje mi konieczność spełnienia norm: GAEC 7 i GAEC 8. Czy gospodarstwa posiadające ponżej10 ha gruntów ornych nie są zwolnione z norm GAEC 7 i 8? - takie pytanie otrzymaliśmy od jednego rolnika podczas ostatniego webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?”.

Było to 10 kwietnia, więc podkreślaliśmy wówczas, że nie do końca były jeszcze przejrzyste przepisy dotyczące ekoschematów, które były określone przez Unię Europejską w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, a także pewne komplikacje techniczne.

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2024: wydłużono termin składania wniosków, bo są ważne zmiany!

Czy gospodarstwa poniżej 10 ha gruntów ornych nie są zwolnione z norm GAEC 7 i 8?

Według naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego gospodarstwa poniżej 10 hektarów są zwolnione z norm GAEC 7 i 8. Natomiast w przypadku gdy gospodarstwo zbliża się tej granicy – 10 ha – aplikacja powiadamia spełnienie tych norm na wypadek, gdyby w trakcie kontroli ustalona powierzchnia gruntów ornych przekroczyła 10 ha.

- Jeżeli rolnik ma 100% pewności, że powierzchnia gruntów ornych nie przekroczy 10 ha można wysłać z błędem w zakresie norm GAEC 7 i 8 – podsumowuje Grzegorz Ignaczewski.

Zmiany w normach GAEC 7 i 8 w aplikacji eWniosekPlus

Zmiany w zakresie norm GAEC 7 i GAEC 8, o których wiedzieliśmy już podczas webinarium 10 kwietnia, ale które nie były jeszcze zatwierdzone i wdrożone w aplikacji eWniosekPlus, znalazły się tam dopiero później. Najpierw 22 kwietnia ARiMR poinformowała, że został już wyłączony i nie wyświetla się błąd o braku deklaracji 4% na potrzeby realizacji normy GAEC 8. Nie jest to związane z błędną obsługą, lecz z pracami dostosowawczymi. Jest to więc przypadek, z którym miał styczność w aplikacji widz naszego webinarium.

- Jednocześnie podkreślić należy, że dla wniosków wysłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC 8, przedmiotowy błąd nie będzie uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku o przyznanie płatności na kampanię 2024 i nie będzie skutkować żadnymi pomniejszeniami płatności – wyjaśniła ARiMR.

Z kolei 29 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała, że trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.

W przypadku gdy rolnik zamierza stosować dywersyfikację upraw w gospodarstwach:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych – należy posiadać 2 uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. w strukturze zasiewów;
  • powyżej 30 ha gruntów ornych – należy posiadać 3 uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc. w strukturze zasiewów.

 

image

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 05:43