StoryEditor

Do końca 2022 roku będzie obowiązywało embargo na eksport gryki z Ukrainy

W tym roku ukraińscy rolnicy zebrali grykę na 87 tys. hektarach (stan na 14 października). Z tej powierzchni zebrano 121 tys. t ziarna tego zboża.
26.10.2022., 09:10h

Przeciętnie, na cele konsumpcji krajowej, Ukraina potrzebuje 110 tys. ton gryki. Jednak wprowadzony przez rząd zakaz eksportu tego produktu będzie obowiązywał do końca 2022 roku.

- Czy zakaz zostanie przedłużony na rok 2023 Zdecydujemy pod koniec listopada. Zbiory wciąż trwają. Jeśli stwierdzimy, że produkcja, która była prognozowana na poziomie 140 tys. ton, znajdzie się już w naszych magazynach, to będziemy mogli o rozmawiać o zniesieniu zakazu eksportu – powiedział wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki. Kłopotem ukraińskich rolników jest tegoroczna pogoda.

- Jeszcze latem oczekiwano, że rolnicy zbiorą grykę, tak jak zwykle to bywało, we wrześniu. W październiku ziarno miało być już na rynku. Tymczasem we wrześniu mieliśmy ponadnormową ilość opadów. Spowodowało to na 2-3 tygodnie zatrzymanie zbioru wszystkich upraw, w tym gryki. Dlatego ostateczny efekt ceny zostanie osiągnięty dla konsumenta w listopadzie – dodał Taras Wysocki.

Cena gryki, zdaniem fachowców z Ministerstwa Polityki Agrarnej spaść do 60-70 UAH za kilogram (ok. 8 ).

W 2019 roku ukraińscy farmerzy zaczęli zmniejszać obszary upraw gryki w związku z tanim eksportem z Rosji. Wówczas import tego produktu był dwa razy większy niż możliwości jego eksportu.

Marek Sztejer

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:44