StoryEditor

Jak ustalić dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?

Nie warto nawozić na tzw. oko. Nawożenie pod wyniki analizy gleby, nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale i odpowiednio odżywić glebę, która zaopatrzy w niezbędne składniki rosnące na niej rośliny. Jak obliczyć dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?  
09.03.2023., 09:03h

Pytanie Czytelnika: Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?

Po przebadaniu gleby z warstwy 0–60 cm z plantacji pszenicy wyszło, że jest w niej 49 kg/ha azotu. Pszenica jest na początku krzewienia, rośnie po kukurydzy ziarnowej na glebie III klasy. Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?


Odpowiedź eksperta: Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło.

Mamy zatem najważniejsze informacje, które potrzebne są do obliczenia pierwszej wiosennej dawki azotu. Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło. Jeśli zatem pszenica jest na początku krzewienia (4 liście), to jesienią rośliny pobrały około 5 kg/ha N. Do fazy strzelania w źdźbło rośliny powinny pobrać około 60 kg/ha N. W glebie mamy też azot, który nie może być pobrany przez rośliny. To składnik, który jest trwale związany z glebą i im mocniejsze stanowisko, tym jest go więcej. W powyższym przykładzie, biorąc pod uwagę stanowisko, może go być około 40 kg/ha...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 18:57