StoryEditor

Klimat zmienia rolnictwo czy rolnictwo zmienia klimat?

Nie od dziś słyszymy, że rolnictwo, a szczególnie produkcja zwierzęca jest jednym z głównych sprawców zmian klimatu. Z drugiej strony pod wpływem zmian klimatu zmienia się rolnictwo. Poznanie tych mechanizmów powoli na wyznaczenie długoterminowej strategii w gospodarstwie.
02.03.2023., 13:03h

Skąd jednak czerpać obiektywne informacje na temat zmian klimatu? Media głównego nurtu najczęściej podają syntetyczne widomości skrojone pod potrzeby masowego odbiorcy z miasta. Oponenci wobec oskarżania działalności człowieka zganiają wszystko na naturalne procesy rangi kosmicznej. Wiele środowisk „zielonych” upatruje winę po stronie rabunkowej działalności człowieka. Zatem kto ma rację?

Pogląd na te sprawy każdy musi wykształcić samemu na podstawie niezależnych informacji ze świata nauki. Okazją do poznania ciekawych poglądów będzie spotkanie 14 marca 2023 r. z agrometeorologiem, prof. Andrzejem Kędziorą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowane przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach we współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Szkolenie będzie w formie online, a zatem wziąć będzie mógł z nim każdy, kto znajdzie chwilę.

Celem spotkania jest wyjaśnienie w jaki sposób czynniki takie jak woda, energia słoneczna wraz z działalnością człowieka wywołują zmiany klimatyczne. Ekspert wyjaśni mechanizm tych procesów. Ponadto jako panaceum na zmiany klimatu, szczególnie objawiające się brakiem wody w glebie, jest uregulowanie jej pH. W jaki sposób to robić specjaliści z MODR przedstawią w ramach współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.

Spotkanie dostępne dla każdego po rejestracji w FORMULARZU odbędzie się w dniu 14marca, od godz. 9.00. Program spotkania:

  • 9.00–9.15 Otwarcie szkolenia wraz z wprowadzeniem – Andrzej Gmiąt, MODR Karniowice
  • 9.15–9.30 „Gruntcal – wapno nawozowe z Kopalni Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Charakterystyka i zastosowanie oraz współpraca kopalni z rolnikami – Kamila Polak-Soska, Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.
  • 9.30–11.30 Zasady funkcjonowania i zagrożenia ziemskiego systemu klimatycznego — prof. dr hab. Andrzej Kędziora, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 11.30 – 12.00 Dyskusja


tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 11:27