StoryEditor

Jęczmień ozimy dzielnie walczy z suszą

Mimo suszy, zwłaszcza tej późno-wiosennej, jęczmień ozimy plonuje na wysokim poziomie. Łagodne zimy pozwalają także zmienić jego status w płodozmianie i zwiększyć powierzchnię uprawy.
24.06.2020., 12:06h
Jeśli wiosenna susza nie zaatakuje zbyt wcześnie, rośliny w dolnej części nie będą zasychały i zachowają po 4–5 pędów kłosonośnych, jest duża szansa na plony jęczmienia ozimego na polach produkcyjnych rzędu 7–9 t/ha. Co ważne, wynik ten jest osiągalny w sezonach suszowych, np. w latach zbioru 2018 i 2019. Pełne jesienne rozkrzewienie sprawia, że wiosną zboże to najwcześniej wznawia wegetację i szybko przechodzi do fazy strzelania w źdźbło. Niemal dokładnie przykryta gleba przez silnie rozkrzewione rośliny sprawia, że uprawa nie traci dużo wody z parowania. Może więc niemal cały jej zapas w glebie wykorzystać do budowania plonu.

Różna reakcja odmian
Cenne informacje dostarcza porównanie wielkości plonów odmian jęczmienia ozimego w rejonach uprawy z wyraźnymi skutkami suszy i przy ograniczonej jej skali. W ramach badań PDO rejony z suszą zostały wybrane na podstawie największego deficytu opadów i spadku plonowania w porównaniu z wynikami bez suszy. Różnica w poziomie plonowania odmian wzorcowych w roku 2019 była duża i wyniosła ok. 32 dt/ha (tab. 2.). Wśród badanych w tych stresowych warunkach odmian najlepiej sprawdziły się…

Cały artykuł z tabelą plonów znajdziesz w nowym wydaniu 07/2020 „top agrar Polska”. Polecam ten materiał, zwłaszcza producentom gospodarującym na glebach bardzo podatnych na suszę.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 14:01