StoryEditor

Mocznik z Uzbekistanu bez inhibitora – kto naraża się na konsekwencje prawne?

Szaleństwa z nawozami końca nie widać. Cena skacze, głównie w górę. Rolnicy mają obawy o dostępność nawozów. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawiają nietypowe oferty. Jedną z nich jest mocznik z krajów Azji Środkowej (Uzbekistan, Kazachstan, Azerbejdżan), ale bez inhibitora ureazy. Czy można go legalnie kupować i stosować?
26.08.2022., 11:08h

Obowiązujący od 2021 przepis do ustawy o nawozach i nawożeniu brzmi następująco:

Art. 20b. Zabrania się stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem stosowania mocznika w formie granulowanej zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.

Dodatkowo pojawił się przepis karny:

wbrew zakazowi określonemu w art. 20b stosuje mocznik w formie granulowanej niezawierający inhibitora ureazy albo powłoki biodegradowalnej – podlega karze grzywny.

Co z tego wynika?

Zadaniem inhibitora urazy lub specjalnej, najczęściej polimerowej powłoki jest spowienie uwalniania amoniaku i ochrona środowiska. Zatem przepis ma chronić nas wszystkich, także rolników przed skażeniem środowiska. Tak skonstruowany przepis prawa oznacza, że w zasadzie nie ma zakazu sprzedaży takiego granulowanego mocznika. Zakaz mówi wyraźnie o stosowaniu.

Wynika stąd, że odpowiedzialność za zastosowanie mocznika bez inhibitora ciąży na stosującym, czyli rolniku. Handlowiec czy importer nie stosuje go, więc nie łamie prawa (o ile jest w porządku pod względem innych przepisów). Poza tym inhibitor można dodać oddzielnie, np. w systemach blendingu nawozów. ...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:34