StoryEditor

Metody rolników na siew na polach pełnych kamieni

Kamienie to zmora każdego rolnika. Odwiedziliśmy gospodarstwa, w których pola ze względu na położenie geograficzne zasłane są kamieniami. Oto sposoby na uprawę wymagających pól i uzyskiwanie zadowalających plonów.
16.08.2022., 12:08h

Uprawa gleb zakamienionych wiąże się z częstymi i poważnymi awariami sprzętu. To jeden z głównych, ale nie najważniejszy problem uprawy takich pól. Jeszcze trudniejsze jest zasianie roślin uprawnych. Zasiać można tylko raz w sezonie, siew można wykonać dobrze lub całkowicie zepsuć. Dlatego ten etap uprawy spędza sen z powiek rolników gospodarujących w rejonach, gdzie położenie geograficzne warunkuje niezliczone kamienie na polu.

Rolnicy szukają sposobów uprawy, które pozwolą zasiać rośliny w tak trudnych warunkach. Inaczej trzeba podejść do uprawy pól z dużą liczbą drobniejszych kamieni w całym profilu glebowym, jeszcze innych metod uprawy i maszyn trzeba używać na polach, gdzie duże kamienie zalegają pod powierzchnią gleby. Oto doświadczenia naszych Czytelników.

UPRAWA PASOWA – STRIP TILL NA POLACH I RĘDZINACH


Marek Jurczyk, Adam Jurczyk (Bartkowice, pow. częstochowski). Gospodarstwo rodzinne: ojciec, trzech synów i córka łącznie 1300 ha, produkcja roślinna: rzepak 200 ha, pszenica 300 ha, jęczmień oz. 100 ha, kukurydza 300 ha, słonecznik 200 ha, łąki 200 ha, produkcja zwierzęca: 160 krów mlecznych.

– Nie wystarczy zasiać...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 13:16