StoryEditor

Nawożenie dolistne: susza i wysokie temperatury. Pryskać czy czekać?

Temperatura na zewnątrz rośnie i zbliża się już do 30°C. W takich warunkach każdy zabieg nalistny może wyrządzić więcej szkody i pożytku. Co zatem robić, jeśli np. w buraku jest termin podania chociażby boru?
07.06.2023., 11:06h

Wysokie temperatury i susza = mniejsze zdolności pobierania składników

Niestety okres wysokich temperatur i właściwie obecna już susza nie są najlepszymi warunkami do wykonywania zabiegów nalistnych. Rośliny mają wtedy mniejszy turgor, a jest to obrona przed nadmierną utratą wody w niesprzyjających warunkach. Skoro rośliny są mało uwodnione, to liście nie mają już takiej zdolności pobierania składników. Wymaga to bowiem nakładu energetycznego, a w takich warunkach rośliny zmniejszają intensywność wszystkich procesów fizjologicznych. Poza tym zmniejszony turgor roślin oznacza większe stężenie składników w soku komórkowym. Dodając kolejne w zabiegu nalistnym jeszcze bardziej to stężenie zwiększamy, a to może skutkować uszkodzeniem liści i widocznymi objawami fitotoksyczności.

Składniki łatwo przyswajalne - czy można zastosować chelaty?

Jeśli jednak chcemy wykonać zabieg nalistny teraz, to trzeba się skupić na składnikach łatwo przyswajalnych w postaci np. chelatów. Co ze wspomnianym wcześniej borem? nie występuje on jako chelat, tylko w formie soli, jednak producenci nawozów nalistnych nie odradzają jego zastosowania. Warto pam...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 12:48