StoryEditor

Rekordowe ceny obornika w Holandii: Co powoduje wzrost?

W Holandii ceny obornika rosną jak nigdy dotąd, a powodem jest unijna dyrektywa azotanowa i problemy z przechowywaniem. Jak to wpłynie na rolników?

16.08.2024., 10:00h

Ile rolnicy płacą za usunięcie obornika?

Ceny sprzedaży obornika w Holandii osiągają obecnie historycznie wysoki poziom. Obecnie koszt usunięcia jednego metra sześciennego świńskiego obornika waha się między 30 a 35 euro. Koszt bydlęcego obornika jest o kilka euro niższy, ale również rośnie.

Jak donosi czasopismo branżowe Boerderij, w miarę oddalania się od głównych obszarów sprzedaży, takich jak południowo-wschodnia i północna część kraju, koszty rosną. Jeszcze dwa lata temu rolnicy uprawiający ziemię czasami musieli nawet płacić za odbiór obornika.

Rekordowe ceny obornika w Holandii: Skąd się biorą?

Głównym powodem wzrostu cen jest obniżenie górnych limitów stosowania azotu organicznego, które określa unijna dyrektywa azotanowa. Poznaj więcej szczegółów na temat dyrektywy  azotanowej w naszym artykule pt. „Dyrektywa azotanowa - więcej niż 170 kg N/ha”. Dotychczasowe wyjątki dla Holandii stopniowo wygasną do końca 2025 roku. Ponadto ze względu na wilgotne warunki zarówno tej wiosny, jak i w 2023 roku sprawiły, że magazyny z obornikiem były pełne i nie mogły być opróżnione.

image

Naboru wniosków o dopłaty do wapnowania nie będzie... Co na to MRiRW?

Obniżenie cen obornika możliwe

Hodowcy zwierząt, zmagający się z przechowywaniem nawozów naturalnych, dalej podnoszą ceny sprzedaży. Najbardziej odczuwają to hodowcy bydła mlecznego. Po zakończeniu tegorocznych zbiorów można spodziewać się krótkotrwałego obniżenia cen, gdy rolnicy będą stosować obornik na ścierniskach. Jednak eksperci przewidują, że rolnicy będą stosować mniej obornika niż w poprzednich latach i częściej sięgać po nawozy mineralne. Dodatkowo z powodu mokrych warunków nie wszystkie pola są dostępne dla ciężkich wozów do rozrzutu obornika. 

Nadwyżka może wzrosnąć pięciokrotnie

Według Holenderskiego Centrum Wyceny Nawozu (NCM) nadwyżka obornika może wzrosnąć nawet pięciokrotnie do 2026 roku. Nowy rząd Holandii planuje uniknąć dalszego zmniejszania liczby zwierząt hodowlanych, obowiązkowych wywłaszczeń gospodarstw rolnych oraz ogólnych cięć krajowych limitów produkcji nawozu naturalnego. Niemniej jednak spadek pogłowia bydła oraz przetwarzanie i eksport nawozu naturalnego mogą pomóc w złagodzeniu presji na rynek.

Źródło: AgraEurope

Fot: Jan Beba

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. wrzesień 2024 13:15