StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie. Importowane znowu tańsze?

Rynek nawozów pozostaje w stabilny, ale rolnicy w dalszym ciągu niechętnie dokonują zakupów. Kto wie może ekspresowa wypłata dopłat do nawozów, wywoła jakiś ruch w tym segmencie. Ile kosztują nawozy w Polsce, a ile na świecie? Jaki wpływ na rynek fosforanów miało trzęsienie ziemi w Maroko?
21.09.2023., 13:09h
Międzynarodowy rynek mocznika po ostatnich skokach cen się uspokaja, wynika to przede wszystkim z faktu, że najnowszy przetarg Indii na mocznik, o którym pisaliśmy w sondzie w poprzednim tygodniu więcej tutaj:
 
 
przyciągnął znacznie większe wolumeny tego nawozu, niż oczekiwał tego rynek.

Spekulacje, na temat tego, że Chiński rząd może wstrzymać eksport mocznika, także nie znalazły potwierdzenia.

Indyjski przetarg na mocznik

To ile ostatecznie Indie zakupią mocznika w przetargu, będzie głównie zależało od ostatecznej ceny. Jeśli oferty cenowe dostawców będą wynosić od 395 do 400 USD/t (CFR) to Indie mogą kupić jeszcze większe ilości.
 

Ceny nawozów Bliski Wschód i Egipt

Ceny eksportowe mocznika w tym tygodniu spadły o kilka dolarów i obecnie są na poziomie 400 USD/t. W Egipcie natomiast ceny eksportowe wynoszą aktualnie 425 USD/t.
 

Będzie problem z dostępnością fosforanów?

W Maroko miało miejsce groźne trzęsienie ziemi, tak też znajduje się firma OCP, która jest największym na świecie producentem fosforanów. Zakłócenia w działaniu OCP miałby wpływ na światową podaż fosforanów. Trzęsienie ziemi nie miało jednak wpływu na aktywa produkcyjne firmy i nie wystąpiły istotne zakłócenia w produkcji ani w łańcuchu dostaw.
 
 
 

Ceny nawozów na rynku Amerykańskim

W Stanach Zjednoczonych ceny mocznika we wrześniu nie odnotowały większych zmian i za tonę na początku miesiąca płaciliśmy 405 USD, a teraz cena ta spadła do 375 USD.
 
Według Green Markets ceny mocznika w zachodniej Kanadzie pozostały na stałym poziomie 755 CAD/t DEL, ceny mocznika na giełdzie NOLA spadły w zeszłym tygodniu do zakresu 390–408 USD/szt. (FOB), czyli mniej niż w poprzednim tygodniu, gdy wahały się od 390–450 USD/szt. FOB.
 
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:51