StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: W Polsce ceny nawozów rosną, a na rynku światowym cena mocznika zaczęła spadać

W tym tygodniu Agrochem Puławy podniósł ceny, praktycznie wszystkich nawozów azotowych. Tendencja światowa jest jednak inna i w Europie, ale i poza nią, ceny mocznika w tym tygodniu zaczęły spadać. Jakie są ceny nawozów w Polsce i jakie na świecie? Jak z dostępnością nawozów na rynku?
01.09.2023., 10:09h
Na rynku światowym, a także na rynku europejskim spadają ceny mocznika. W Polsce natomiast ceny nawozów azotowych zostały skorygowane, ale w górę.
 
W zeszłym tygodniu, jak twierdzą analitycy CRU ceny mocznika spadły. We wrześniu ceny ofertowe na najważniejszych rynkach eksportowych zmalały o kolejne 40-50 USD w porównaniu do cen sierpniowych.

Ceny nawozów w Niemczech

  • Ceny mocznika w niemieckich portach importowych spadły z 510 euro za tonę do poziomu 470 euro/t.
  • Saletra wapniowa na koniec sierpnia kosztowała 360 euro/t.
  • Bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia pozostaje AHL – 310 euro/t.
  • Potaż po załamaniu cen w czerwcu, spadły do poziomu 320 euro/t.
  • DAP – 580 euro/t – tańszy o 40 euro w porównaniu do cen z początku sierpnia.

- W przypadku nawozów azotowych korzystniejsze niż w poprzednim tygodniu jest tylko mocznik z inhibitorem ureazy. Popyt jest ogólnie spokojny. Obecny okres można by wykorzystać na dalsze częściowe zakupy - stwierdza Izba Izby Nadrenii Północnej-Westfalii, jak czytamy na portalu agrarheute.
 
 
Czyta także: Ceny nawozów dalej rosną, a to nie koniec. Ile potrzeba pszenicy do zakupu nawozów?

Natomiast Izba Rolnicza Nadrenii-Palatynatu informuje, że od mniej więcej nawet 1/3 oczekiwanego popytu na nawozy została już zakupiona.

- Obecnie nic nie wskazuje na ograniczoną dostępność na rynku nawozów na początku sezonu, ale ponieważ azotan siarczanu amonu (ASA) nie jest już produkowany w Ludwigshafen, lokalne łańcuchy dostaw muszą się określić na nowo – informuje Izba.

Eksperci rynkowi zauważają także, że znaczna część kupujących nawozy, czeka na razie, ze względu na presję na ceny zbóż oraz wyniki zbiorów, które będą miały wpływ na dalsze decyzje zakupowe.
 

Ceny nawozów na Bliskim Wchodzie

W portach eksportowych na Bliskim Wschodzie mocznik w sierpniowym terminie kosztował 390 euro/t, na wrzesień natomiast kosztować ma już 355 euro/t.
 
Ceny mocznika również znacznie spadły w Europie. Jednak słabsze euro i wciąż stosunkowo wysokie ceny gazu uniemożliwiają gwałtowny spadek cen w Europie.
 

Kanada – ceny mocznika wyższe od 10-letniej średniej

W zachodniej Kanadzie w sierpniu ceny mocznika wzrosły do poziomu 720 euro USD/t, przypomnijmy, że średnia cena w lipcu wynosiła 582 USD/t. Średnia 10-letnia sierpniowa wynosi – 527 USD/t.
MAP – 935 USD/t średnia cena za sierpień w porównaniu do średniej z lipca wynoszącej 837 USD/t – średnia cena z 10 lat – 747 USD/t.
 

Indie po przetargu – rezerwacja na 12 statków

Indie, które wygrały przetarg na mocznik, według źródeł mają zarezerwowane około 12 statków, co stanowi około 600 000 t. Kolejne 400 000 t ma przypłynąć statkami z Chin, kolejne 3 statki z krajów bałtyckich – 150 000 t. Do tej pory zarezerwowano także jeden ładunek z Zatoki Arabskiej.
 
 

Nasza ostatnia: SONDA NAWOZOWA: Mocny spadek cen mocznika. Jakie są ceny nawozów po zakończeniu indyjskiego przetargu?
 
 
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:48