StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów na całym świecie pod znakiem zapytania. Podwyżki cen gazu dotykają każdego. NPK niedostępne

Export z Rosji nawozów azotowych w dalszym ciągu wywiera presję na ceny nawozów, zwłaszcza na mocznik. Ceny ropy naftowej odbijają swoje piętno na nawozach na całym świecie. Gdyby tego było mało, UE wprowadza opłatę za emisję CO2… Przedstawiamy aktualne ceny nawozów z całej Polski oraz te z reszty świata.
04.10.2023., 12:10h
W Niemczech przypływ statków przywożących rosyjskie nawozy azotowe ma ogromny wpływ na ceny nawozów, zwłaszcza na mocznik. Nie tylko import nawozów ma wpływ na cenę, ale także ceny ropy czy gazu, z którymi musi zmierzyć się cały świat.

Rynek nawozów w Pakistanie – podwyżki ceł na gaz w ramach nowej umowy

Islambad jest aktualnie na ostatniej prostej do sfinalizowania podwyżki taryf gazowych, co może mieć znaczące konsekwencje dla rynku nawozów w Pakistanie. Korekta ta zbiega się z rozpoczęciem przeglądu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Wcześniej producencie, tacy jak Fauji Fertilizer mieli dostęp do gazu po niższych cenach, ale rząd planuje te stawki ujednolicić.
 
Według nowego modelu cenowego oczekuje się, że sektor nawozów objęty będzie taryfą gazową – 6,52 USD za MMBtu na swoje potrzeby. Na chwilę obecną stawka ta jest znacznie niższa i wynosi 2,22 USD za MMBtu za wytwarzanie surowca, a stawka 6,52 USD obowiązuje za wytwarzanie energii i pary.
 

Rosja zwiększa wielkość produkcji nawozów w 2023 roku

W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. rosyjscy producenci nawozów zwiększyli całkowitą wielkość produkcji o 3,9% rok do roku, według Centrum Agroanalityki Ministerstwa Rolnictwa.
 
 

Koniecznie sprawdź naszą ostatnią SONDĘ NAWOZOWĄ: są dopłaty do nawozów, ale brak towaru... co się dzieje na krajowym i światowym rynku nawozów? Jakie są ceny?
 
 
Centrum podało, że rosyjscy producenci potażu osiągnęli wzrost o 5,7% rok do roku, a ich produkcja wzrosła do 5,5 mln ton. Tymczasem firmy produkujące nawozy azotowe odnotowały 4-procentowy wzrost, generując 8,2 mln ton. A producenci nawozów fosforowych odnotowali wzrost o 0,3%, a ich produkcja sięgnęła 2,9 mln ton.
 

Unijny program taryf klimatycznych na import nawozów - opłata za CO2

Nowo utworzony unijny system dostosowania norm CO2 (CBAM) został stopniowo wprowadzony w niedziele. Planowane „taryfy klimatyczne” mają zrekompensować różnicę w cenie Co2 produktów importowanych i krajowych.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 13:45