StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: są dopłaty do nawozów, ale brak towaru... co się dzieje na krajowym i światowym rynku nawozów? Jakie są ceny?

Dopłaty do nawozów początkowo ruszyły pełną parą i aktualizowane kwoty wypłat na stronie Agencji zwiększały się w ekspresowym tempie. Jednak ostatni tydzień osłabił chyba trochę zapał w ARiMR i w dalszym ciągu, nie wszyscy jeszcze otrzymali należne im pieniądze. Jednak nie w tym problem. Rolnicy, często wstrzymywali się z zakupem nawozów, czekając na środki finansowe, teraz gdy je otrzymali, a przynajmniej część z nich, nawozów często nie ma gdzie kupić. Zwłaszcza mowa tu o wieloskładnikowych, których na stronie Agrochem Puławy próżno było szukać "brak na stanie" i tak też dzwoniąc do innych mniejszych punktów, słyszymy że nie ma albo, że strach się zaopatrywać, bo nie wiadomo co z ceną.
29.09.2023., 08:09h
Popyt na nawozy w ostatnim czasie był bardzo ustabilizowany, ale już w zeszłym tygodniu można było zauważyć braki w zaopatrzeniu przede wszystkim w nawozy wieloskładnikowe. Na stronie Agrochem Puławy, w sklepie internetowym na próżno było szukać, chociażby polifoski.

Skąd brak towaru? Teraz kiedy to rolnicy zwłaszcza Ci z mniejszych gospodarstw, którzy otrzymali pieniądze, które wydać by można było na nawozy, nie mają jak się w nie zaopatrzyć. 

Dziwi jedynie jeszcze fakt spadku tempa wypłat dopłat do nawozów, ponieważ jeszcze tydzień temu Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dołożyła na ten cel pieniędzy. 

Zacznijmy od początku - światowa sytuacja na rynku nawozów

W tym tygodniu ceny takich nawozów jak mocznik i KAS nieznacznie spadły w tym tygodniu. Z drugiej strony fosforowe zaliczyły podwyżkę. Potaż bez zmian, ale.. rolnicy nie kupują prawie nic.

Zapotrzebowanie na nawozy azotowe jest bardzo słabe, a brak zainteresowania zakupem prowadzi do spadku cen na rynku mocznika i KAS.
Według ekspertów rynkowych z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej-Westfali donoszą, że w tym tygodniu ceny KAS i mocznika z inhibitorem ureazy mają nieznacznie się obniżyć.
 
 
Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie. Importowane znowu tańsze?

- Handel nawozami pozostaje regionalnie zaniedbany. Jesienna uprawa i ochrona upraw są w centrum uwagi rolników – podaje Izba Rolnicza Nadrenii-Palatynatu. - Ceny nawozów niewiele się zmieniły na południowym zachodzie i są postrzegane jako zbyt wysokie dla większych zakupów.
Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 11:17