StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów w Polsce stabilne, w Niemczech można kupić taniej... i to znacznie!

Ostatnie kilka tygodni cechowała tendencja wzrostowa cen nawozów, ten tydzień to jednak spokojniejsza sytuacja i miejmy nadzieję, nie jest to cisza przed burzą. Dystrybutorzy nawozów cenników od zeszłego tygodnia nie zmienili, jednak gorzej z dostępnością nawozów wieloskładnikowych, soli potasowej oraz fosforowych. A jak deklaruje Grupa Azoty, przecież produkcja znacznie się zwiększyła.
15.11.2023., 13:37h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Ceny mocznika na świecie – cena zacznie spadać?
 • Chiny dalej ograniczają eksport
 • Brazylia głównym celem sprzedaży
 • Ceny nawozów we Francji
 • KAS I AHL bez zmian, fosforowe mocno w górę
 • Ceny nawozów w Niemczech, niższe nawet o 20 euro
 • Grupa Azoty produkuje coraz więcej nawozów
 • SONDA NAWOZOWA - jakie są ceny nawozów w Polsce?
 • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy
 • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy
 • Średnia cena saletry amonowej wg. punktów skupu w Polsce

W Niemczech ceny nawozów również na stabilnym poziomie, tyle że rolnicy ich nie kupują. Powodem są przede wszystkim ceny zbóż i wysokie koszty. Wielu producentów spodziewa się w najbliższym czasie spadków cen nawozów.

Ceny mocznika na świecie – cena zacznie spadać?

W północnych portach importowych, ceny mocznika wzrosły na samym początku listopada. Na rynku światowym natomiast ponownie spadły i prawdopodobnie dalej spadać będą.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów dalej rosną. Czas robić zapasy?

Jak twierdzą obserwatorzy z niemieckich izb rolniczych to słabe wyniki na rynku zbóż i nasion oleistych, hamują zakupy rolników. Dalsze kształtowanie się cen nawozów, będzie oczywiście podyktowane tym, co się będzie działo na rynku energii.

Chiny dalej ograniczają eksport

Ostatnio informowaliśmy o tym, że Chiny zdecydowały się na ograniczanie eksportu mocznika i nawozów fosforowych, przez rosnące ceny w kraju, mimo że te światowe wykazywały tendencję spadkową. Nic się w tej kwestii nie zmieniło i ograniczenie eksportu w dalszym ciągu obowiązuje.

Brazylia głównym celem sprzedaży

Europejscy nabywcy nawozów przesunęli zakupy na styczeń, a nowy przetarg z Indii nie jest zapowiadany do końca 2023 roku. To koniec końców przełożyło się na obniżenie cen, ale nie zwiększyło zakupów na północnej części świata. Za to Brazylia stała się głównym celem sprzedaży.

Ceny mocznika w Brazylii spadły z 400 USD/t CFR do 370. W efekcie na Bliskim Wschodzie ceny spadły z 370 USD do 342 USD za tonę w terminie na grudzień, a w Egipcie oferta na grudzień opiewa na kwotę 365 USD za tonę, czyli o prawie 30 USD mniej.

KAS I AHL bez zmian, fosforowe mocno w górę

Ceny saletry amonowej, są aktualnie pod presją, aczkolwiek Europa w dalszym ciągu odczuwa dość wysokie ceny gazu, przez to import amoniaku jest tańszy niż jego własna produkcja.

W niemieckich portach importowych ceny mocznika początkowo wzrosły wraz z rozpoczęciem się listopada. Ceny na rynku spot wynoszą obecnie nieco poniżej 500 euro za tonę, czyli prawie 20 euro więcej niż pod koniec października.

KAS w portach importowych to koszt około 350 euro, AHL około 310 eur/tonę. Kron Kali to średnio wydatek 325 euro/t.

Za to nawóz fosforowy DAP zdrożał o całe 15 euro i aktualnie w portach importowych jego cena wynosi 630 euro za tonę.

KONKURS N jak Nawożenie

image

konkurs

FOTO: pwr
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:16