StoryEditor

Stosowanie nawozów azotowych - przepisy programu azotanowego

Zawiłe przepisy programu azotanowego dopuszczają stosowanie nawozów w terminach normalnie zakazanych. Jednak nie zawsze jest to jasne, kiedy i gdzie można nawozić azotem.
13.11.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Obszary i terminy stosowania nawozów azotowych
  • Odstępstwa w stosowaniu azotu na jesień
  • W niekorzystnych warunkach pogodowych - do kiedy można stosować azot?
  • Jakie przepisy na wiosenne nawożenie? 

Na początek warto przypomnieć jakie są terminy stosowania nawozów z azotem.

Obszary i terminy stosowania nawozów azotowych

Kraj podzielony jest na trzy obszary, dla których ustalono terminy stosowania nawozów mineralnych z azotem i nawozów naturalnych płynnych:

  • centralno-zachodni (największy i najcieplejszy) – do 25.10;
  • wschodnie części woj. lubelskiego i mazowieckiego, woj podlaskie bez północnej części i środkowa część woj. warmińsko-mazurskiego (o wcześniejszej zimie) – do 20.10;
  • podgórski i pozostała część Podlasia i Mazur (najchłodniejszy) – do 15.10.

image
Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Rozporządzenie dzieli na te obszary, łagodnie mówiąc, dziwnie. Dla osoby czytającej przepisy nie jest to proste. Dla pierwszego i trzeciego obszaru gminy są wymienione w załącznikach jako odrębne terminy. Drugi obszar, choć nie największy, jest pominięty w załączniku, a termin dla niego jest ogólny.

Nawozy naturalne stałe na GO stosuje się niezależnie od regionu – do 31 października. Na użytkach trwałych nawozy mineralne i naturalne płynne stosować można do 31 października, a naturalne stałe do 30 listopada.

image

nawożenie azotem

FOTO: Krajewska/Shutterstock

Odstępstwa w stosowaniu azotu na jesień

Mamy dwa odstępstwa jesienne dopuszczone przez przepisy. Pierwszym z nich jest możliwość stosowania nawozów (tylko na GO) zawierających azot pod nowo zakładane jesienią uprawy po uprawach późno schodzących z pola, takich jak kukurydza, burak i warzywa. Tutaj jest jednak zastrzeżenie co do dawki – nie może ona przekraczać 30 kg/ha azotu.

Jednak wraz z nowym programem z początku br. pojawiła się istotna zmiana. Poprzednio nie było rozróżnienia ze względu na rodzaj nawozu stosowanego w tym odstępstwie – mógł to być mineralny lub naturalny, byle był to nawóz wieloskładnikowy, czyli także gnojowica lub nawóz typu saletrzak, zawierający oprócz azotu wapń, lub jeszcze magnez. Obecnie jednak przepis zezwala na stosowanie tylko wieloskładnikowych nawozów mineralnych (np. NPK, NP, NK, NS), zatem odpada gnojowica czy obornik.

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 00:28