StoryEditor

Ochrona liścia flagowego to ochrona fabryki ziarna

Pszenica i pszenżyto tworzą plon głównie przez liść flagowy pod warunkiem, że podstawa źdźbła jest zdrowa. Dlatego, zwłaszcza w tym roku, trzeba pilniej przyglądać się objawom na liściach i wybrać właściwą strategię ochrony.
21.03.2019., 11:03h
Za podstawę w ochronie pszenicy ozimej i pszenżyta uznaje się wysiew zdrowego (kwalifikowanego) i zaprawionego ziarna. Drugą istotną kwestią jest zabezpieczenie dolnego odcinka źdźbła. Rozwiązaniem tego ostatniego problemu jest zabieg T1. Natomiast 3-4 tygodnie później, zwykle na początku maja zabieg wykonuje się T2. W tym terminie chroniony jest liść flagowy, a także podflagowy. Do najczęstszych chorób wywoływanych przez patogeny porażające liść flagowy można zaliczyć: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści pszenicy, rdzę żółtą. Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu uzależniona jest presją patogenów oraz warunkami pogodowymi

Więcej informacji na ten temat jak i czym zwalczać ww. choroby w pszenicy i w pszenżycie znajdziecie w kwietniowym numerze top agrar (4/2019) od strony 72.

Jeżeli chcesz zaprenumerować "top agrar Polska" kliknij tutaj.


tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:39