StoryEditor

Słonecznik na żywo w Wojciechowie - co pokazały firmy?

W ubiegły piątek, 9 września 2022 r., pod Namysłowem miało miejsce spotkanie na polach słonecznika u Pana Dariusza Klusko. Pogoda dopisała, zwiedzający także.  
13.09.2022., 10:09h

Choć dzień wcześniej spadł obfity deszcz, a wieczorem znowu popadało, to od rana w piątek pogoda była idealna do zwiedzania pól. Nic zatem dziwnego, że dopisali zwiedzający, a firmy prezentujące odmiany i technikę stanęły na wysokości zadania.

- Po podsumowaniu list osób, które rejestrowały się przed wejściem na pole wiemy, że odwiedziło nas ponad 500 osób ponad ludzi z firm – mówi Dariusz Klusko. Rolnik zapowiada, że pod koniec września przystąpi do zbioru poletek słonecznika. Wówczas zaprasza po raz drugi na obserwację zbioru, a co ważniejsze ważenie plonu.

W spotkaniu oprócz licznych firm hodowlano-nasiennych i oferujących sprzęt wspomagający zbiór wzięli też naukowcy. Jako goście przybyli naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, m.in. dr inż. Dariusz Suszanowicz i dr Sabina Macioszek, którzy planują opracować technologię łuskania nasion z niełupek słonecznika z polskich pól.

Wykład wygłosił dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił głównie o metodach zwalczania chwastów. Zakomunikował, że od niedawna mamy możliwość legalnego stosowania w słoneczniku na chwasty dwuliścienne herbicydu pogłównie, ale tylko w odmianach odpornych na tribenuron metylu w tzw. w technologii Express (herbicyd Express SX 50 SG - rejestracja na wniosek KZPRiRB). Nie zarejestrowane sa jeszcze środki zawierające imazamoks choć odmiany z odpornością na ten herbicyd już są. Być może i tutaj wkrótce pojawią się zarejestrowane herbicydy.

O planowanym terminie zbioru powiadomimy w osobnym komunikacie. Zatem warto obserwować nasz portal.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z dni słonecznika w wypowiedzią Pana Dariusza Kluski oraz prezentacją odmian poszczególnych firm, które zgodziły się udzielić nam wywiadu.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. grudzień 2023 00:16