StoryEditor

Słonecznik na północy Polski – którą odmianę wybrać

Powierzchnia uprawy słonecznika w województwach centralnych i północnych (wielkopolskie, mazowieckie, podlaskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie) wynosi 42 tys. ha. Wobec łącznej powierzchni dla Polski, która wynosi ponad 64 tys., ha stanowi to ok. 65%! Przeczy to poglądowi, że słonecznik uprawia się tylko na południu. Czy jednak udaje się to z sukcesem?
31.08.2022., 11:08h

Słonecznik jest rośliną ciepłolubną. Jednak do tej grupy należy też np. kukurydza, która jest także popularna na północy Polski. Tajemnica sukcesu tkwi w doborze odmiany o odpowiedniej wczesności. Problem polega na tym, że nie ma jeszcze niezależnych badań przydatności odmian do uprawy w różnych rejonach kraju. Pojawiają się pierwsze badania prowadzone przez firmy przedające odmiany różnych hodowców.

Jedną z takich firm jest Wialan. Firma zaopatrująca rolników w środki do produkcji, głównie z Polski południowej. Tym razem jednak badania odmian słonecznika prowadzi w rejonie centralno-północnym w okolicach Płocka.

 Krajkowo 13, 09-210 Krajkowo, pow. płocki, woj. mazowieckie


8 września 2022 r.
 firma Wialan organizuje spotkanie pod hasłem Słonecznik – to proste. Firma chce przybliżyć wszystkie aspekty związane z uprawą, zagrożeniami i przyszłością produkcji słonecznika.

Odbędą się prezentacje na tematy:

  • Słonecznik w Polsce i Europie – teraźniejszość i przyszłość gatunku;
  • Technologia uprawy od siewu po zbiór;
  • Zagrożenia w słoneczniku choroby, szkodniki, chwasty.

Dla rolników bardzo ważna jest możliwość obejrzenia efektów uprawy poszczególnych odmian. Będzie taka okazja tego doświadczyć i porozmawiać z hodowcami. Przygotowanych jest ponad 40 odmian słonecznika.

Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie. W tym celu prosimy napisać wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w temacie: Słonecznik – to proste lub wiadomość na fb https://www.facebook.com/wialanlangeriwiatr.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. czerwiec 2024 14:56