StoryEditor

30 tys. świń „do odstrzału” - ASF na duńskiej fermie w Rumunii

Aż 30 tys. świń ma zostać poddanych ubojowi po tym, jak wykryto ASF na jednej z duńskich ferm w Rumunii. Tym razem wirus uderzył w jednego z głównych graczy w branży trzody chlewnej.
07.01.2021., 12:01h
Kilka dni temu prowadząca fermę duńska grupa Premium Porc poinformowała władze lokalne w hrabstwie Vrancea, że zwierzęta w jednym z jej gospodarstw wykazują objawy wirusa ASF. Niestety, wynik badań laboratoryjnych potwierdził te podejrzenia. 30 tys. świń musi zostać poddanych ubojowi.

– Przeżywamy momenty bezprecedensowe w historii naszej firmy. Rok 2021 rozpoczęliśmy z nadzieją, że jedyna walka, jaką będziemy musieli toczyć, będzie dotyczyła skutków pandemii COVID-19. Pomimo niezwykle rygorystycznych zasad bioasekuracji, uznanych w całej branży, znajdujemy się w sytuacji konieczności ubicia tak wielu zwierząt – powiedział Lars Drescher z CEO Premium Porc Group.

Przez ostatnie kilka tygodni ferma nie dostarczyła na rynek żadnej świni, więc nie ma konieczności wycofywania produktów. Kryzys ASF w Europie ma wpływ na ponad 13 krajów, a Rumunia i Polska są najbardziej dotknięte chorobą.

Jak dotąd tylko Czechom i Belgii udało się uzyskać od Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) status kraju wolnego od afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: euromeatnews.com
Fot. Pixabay
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 15:43