StoryEditor

ASF: Następne ognisko pomoru na Lubelszczyźnie

Tego lata nie ma tygodnia, w którym nie notowalibyśmy kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Tym razem chorobę wykryto w niewielkim stadzie na Lubelszczyźnie w okolicy Chełma. 
03.08.2023., 13:08h
To już 19 ognisko ASF u świń w tym roku. Wczoraj Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła badaniami laboratoryjnymi chorobę w przyzagrodowej hodowli trzody chlewnej, w stadzie liczącym 13 świń: 1 lochę, 7 tuczników i 5 prosiąt. Zakażone gospodarstwo jest zlokalizowane w strefie różowej, w miejscowości Brzeźno, w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie. Niedaleko tego ogniska przebiega droga krajowa nr 12 prowadząca do przejścia granicznego w Dorohusku. Natychmiast wdrożono wszelkie działania mające na celu likwidację ogniska.

Przypomnijmy, że nie dalej jak tydzień temu wykryte zostało 18 ognisko ASF w tym roku, również na Lubelszczyźnie. W miejscowości Miłków-Kolonia w powiecie Parczewskim 27 lipca zlikwidowano stado 69 świń (3 loch, 30 tuczników i 36 prosiąt). W sumie w tym roku w tym województwie potwierdzono już 9 ognisk ASF.
Na dniach należy się spodziewać nałożenia przez Komisję Europejską nowych stref z ograniczeniami (czerwona) w tym regionie. 


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 20:55