StoryEditor

Szczepionka przeciwko ASF zatwierdzona w Wietnamie. Co z Europą?

Wietnam zatwierdził komercyjne wykorzystanie szczepionki przeciwko ASF, której skuteczność sięga 95%. Co z wykorzystaniem szczepień w innych krajach? Czy preparaty uratują europejskie pogłowie świń?
28.07.2023., 17:07h

Wietnamski rząd zezwolił na szczepienia przeciwko ASF

Wietnamski rząd zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch krajowych szczepionek przeciwko ASF, co czyni je pierwszymi na świecie szeroko wykorzystywanymi szczepionkami przeciwko pomorowi.  Zatwierdzenie preparatów jest pierwszym krokiem do ewentualnej sprzedaży za granicą, jak podaje agencja Reuters.

Szczepionki NAVET-ASFVAC i AVAC ASF LIVE opracowali wspólnie naukowcy z Wietnamu i Stanów Zjednoczonych, testując ponad 650 000 dawek szczepionek na stadach świń w 40 prowincjach, ze wskaźnikiem skuteczności wynoszącym 95%.

Sekretarz rolnictwa USA, Thomas Vilsack, zapowiedział, że Stany Zjednoczone są wstępnie zainteresowanie zakupem szczepionki i wprowadzeniem na rynek w Stanach Zjednoczonych, mimo że w kraju na razie wirus się nie pojawił.

Czy szczepionki uratują pogłowie świń?

W wywiadzie dla topagrar.com, dr Sandra Blome, lekarka weterynarii specjalizująca się w wirusologii kierująca laboratorium referencyjnym ASF w Instytucie Friedricha Loefflera mówiła o tym, jak zastosowanie szczepionek wpłynęłoby na rozprzestrzenianie się choroby.

Klasyczne metody produkcji szczepionek, takie jak pr...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 19:03