StoryEditor

ASF: Szwecja oficjalnie wolna od ASF

Po upływie rocznego terminu od ostatniego ogniska choroby Komitet Weterynaryjny UE zatwierdził w zeszłym tygodniu odpowiedni wniosek ze Sztokholmu. Szwecja znów jest wolna od afrykańskiego pomoru świń (ASF).

25.09.2024., 09:29h
Z tego artykułu dowiesz się:

Szwecja odzyskuje status kraju wolnego od ASF. Od roku w Skandynawii nie odnotowano nowych przypadków ASF.  ​​Szwedzka strategia zwalczania infekcji okazała się skuteczna.

Nieco ponad rok po pierwszym przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) Szwecja odzyskuje status kraju wolnego od ASF. Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) zatwierdził odpowiedni wniosek w ubiegły piątek (20 września). Formalnie status obszaru wolnego od ASF obowiązuje w momencie publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym UE, co zwykle następuje w ciągu tygodnia. Od roku w Skandynawii nie odnotowano nowych przypadków ASF. Państwowy Instytut Weterynaryjny (SVA) jest bardzo zadowolony z podjętych działań kontrolnych. 

 

Skuteczna strategia walki z wirusem

Podczas gdy Ministerstwo Rolnictwa w Sztokholmie krytycznie ocenia miniony rok i mówi o rygorystycznych środkach kontrolnych, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Szwecji (SVA) jest bardzo zadowolony. SVA stwierdziła, że ​​szwedzka strategia zwalczania infekcji okazała się skuteczna.

Lena Hellqvist Björnerot, główny lekarz weterynarii szwedzkiego urzędu ds. rolnictwa Jordbrugsverket, wspomniała między innymi o dobrej współpracy między myśliwymi, gminami i władzami, a także o niesamowitej współpracy mieszkańców dotkniętego obszaru. Czynnikami sukcesu szwedzkiej walki z ASF była determinacja i skuteczność wszystkich zaangażowanych w zwalczanie choroby.

 

Było 67 ognisk u dzików

Pierwszy przypadek ASF potwierdzono w Szwecji 6 września 2023 r. Następnego dnia tamtejsze władze zdecydowały o utworzeniu strefy o powierzchni około 1000 kilometrów kwadratowych z ograniczeniami. Niezbędne działania na miejscu prowadzili powiatowi lekarze weterynarii z operacyjnego centrum dowodzenia. Od tego momentu jeszcze u 67 dzików potwierdzono pozytywny wynik. 

Źródło: ISN

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. wrzesień 2024 09:40