StoryEditor

ASF w Chinach zwolnił obroty

Liczba nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Chinach w tym roku spadła, a produkcja trzody chlewnej powoli wraca do normy – tak twierdzi chiński wiceminister rolnictwa, komentując doniesienia medialne na temat braku pełnego obrazu ASF w Chinach podawanego przez tamtejszy rząd.  
04.07.2019., 11:07h
Jak donosi Reuters wiceminister rolnictwa i spraw wiejskich Yu Kangzhen zapytany o doniesienia o niedawnych nowych ogniskach pomoru świń powiedział, że Chiny stwierdziły tylko 44 nowe ogniska w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku. Oznacza to, że całkowita liczba ognisk zgłoszonych przez Chiny od pierwszego, wykrytego w sierpniu 2018 r. to 143, przy jednoczesnym uboju 1,16 mln świń. 

Tamtejsi rolnicy jednak twierdzą, że wiele ognisk nie jest zgłaszanych, a lokalni urzędnicy w niektórych prowincjach nie chcą weryfikować choroby. Reuters doniósł w tym tygodniu, że aż połowa świń hodowlanych w Chinach zmarła z powodu afrykańskiego pomoru świń lub została zabita z powodu rozprzestrzeniającej się choroby, to dwa razy więcej niż oficjalnie podały chińskie władze.

Yu powiedział także, że rząd sprawdza obecnie raporty online na temat domniemanych wybuchów choroby, dodając, że każda strona, która nie zgłosi sprawy, zostanie surowo ukarana. Po oficjalnych kontrolach, zazwyczaj okazywało się, że domniemane ognisko było jedynie plotką. Powiedział jednak, że wciąż istnieją wyzwania w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASF. Na przykład skarmienie odpadów kuchennych świniom jest w Chinach zabronione, ale nadal ma miejsce.

Zdolność chińskich drobnych rolników do zapobiegania chorobie jest również słaba, a obszary, w których występuje wiele ognisk, są miejscami, w których nie ma wystarczającej ilości ludzi i pieniędzy, aby je powstrzymać i kontrolować.

Komentarze Yu pojawiły się po tym, jak chiński rząd wydał nowe wytyczne dotyczące wzmocnienia środków zapobiegających i kontrolujących chorobę, ostrzegając, że w wysiłkach Chin występują niedociągnięcia i że sytuacja jest nadal poważna.
Chińska Rada Państwowa stwierdziła, że ​​zarządzanie transportem żywych świń nie jest wystarczająco kontrolowane, a testy na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w zakładach uboju są niewystarczające. Zalecono również bardziej rygorystyczne obchodzenie się z odpadami kuchennymi.

Yu ostrzegł również, że badania i rozwój szczepionki zapobiegającej afrykańskiemu pomorowi świń są tylko na wczesnym etapie i stanęły przed wieloma wyzwaniami. Odmówił komentarza na temat harmonogramu prawdopodobnego wprowadzenia szczepionki wyprodukowanej w Chinach.
Yu powiedział, że instytuty badawcze nawiązały współpracę z największymi producentami szczepionek w Chinach, ale opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki jest bardzo trudne. 

Oprac dkol. na podst reuters.com
Fot. Pixabay
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:00