StoryEditor

ASF w Niemczech: 40 przypadków i pierwsze analizy epidemiologiczne

W Niemczech potwierdzono już 40 przypadków ASF. Instytut Friedricha Loefflera (FLI) publikuje pierwsze wyniki badań dotyczące szerzącej się zarazy.
02.10.2020., 10:10h
Jak informuje Instytut Friedricha Loefflera (FLI), wczoraj w Niemczech potwierdzono kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń w wyznaczonej strefie zakażonej. Oznacza to, że za naszą zachodnią granicą zidentyfikowano już 40 przypadków choroby u dzików.

Wśród szczątek zwierząt, które dały wynik pozytywny i zostały znalezione w pierwszym obszarze zakażonym we wrześniu w okolicach Dorchetal w południowo-zachodniej części Neuzelle w powiecie Oder-Spree były cztery szkielety bez tkanki. FLI szacuje, że musiały one przeleżeć tam około 8 do 10 tygodni, zanim zostały wykryte. Dlatego obecnie przyjmuje się, że epidemia została wprowadzona do regionu już w pierwszej połowie lipca.

Regionalne centrum kryzysowe w Poczdamie przygotowuje plan utworzenie tak zwanej „białej strefy” wokół pierwszego głównego obszaru  zakażonego „Sembten / Neuzelle”. Jest to pas o szerokości co najmniej 5 kilometrów wokół obszaru zakażonego, który ma powierzchnię ponad 200 kilometrów kwadratowych. Strefa ta ma być  zabezpieczona solidnym, odpornym na dziki płotem. Długość ogrodzenia zewnętrznego ma wynosić około 50 kilometrów, a ogrodzenia wewnętrznego około 40 kilometrów. Dobiegają końca przygotowania do budowy. Gdy tylko ta biała strefa zostanie zabezpieczona, rozpocznie się redukcja dzików.

W opinii władz dzik, który został zastrzelony przez myśliwego zaledwie kilometr od polskiej granicy w powiecie Märkisch-Oderland, a następnie uzyskał wynik pozytywny na ASF, jest prawdopodobnie drugim zarzewiem zarazy. Wokół miejsca, w którym upolowano chorego dzika ustalono obszar zakażony o promieniu około trzech kilometrów. Do końca dzisiejszego dnia ma być być całkowicie odseparowany za pomocą elektrycznego pastucha.

Źródło: top agrar
Fot. top agrar
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 09:24