StoryEditor

Podejrzenia się potwierdziły - dzik z ASF 70 km od wyznaczonej strefy

Niemieckie laboratorium referencyjne ds. afrykańskiego pomoru świń potwierdziło podejrzenie ASF u dzika w prowincji Märkisch-Oderland. Dodatkowo poinformowano o kolejnym - 38 przypadku.
01.10.2020., 13:10h

Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził dwa nowe - 37 i 38 - przypadki afrykańskiego pomoru świń.  Stada świń domowych są nadal wolne od pomoru.

Niestety potwierdziły się podejrzenia - pierwszy dzik z dodatnim wynikiem ASF to ten, który został we wtorek zastrzelony przez myśliwego w prowincji Märkisch-Oderland. Padłe zwierze zostało znalezione ok. 70 km na północ od ustanowionej już głównej strefy rdzeniowej, zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej.

Drugi z kolei został znaleziony w istniejącej już strefie rdzeniowej w pobliżu Neuzelle.


Padły dzik pochodził z Polski?

We wtorek wieczorem o godz. 18 powołano lokalny zespół ds. zarządzania kryzysowego dla okręgu Märkisch-Oderland. Obecnie trwają przygotowania do utworzenia strefy rdzeniowej o promieniu 5 km wokół terenu oraz obszaru zagrożonego o promieniu 15 km.

Niemieccy rolnicy podejrzewają, że padły dzik z ASF znaleziony tuż przy granicy z Polską, może pochodzić właśnie od nas.
- Wirus mógł zostać zawleczony z Polski. Dzik, który został zastrzelony i u którego podejrzewa się wystąpienie ASF został znaleziony w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-niemieckiej - uważa Henrik Wendorff, prezes Brandenburskiego Krajowego Związku Rolników.

Źródło: www.topagrar.com

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:46