Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

ASF za trzy lata w Wielkopolsce?

29.06.2018

Drukuj

ASF za trzy lata w Wielkopolsce?

Artykuł dostępny

Podczas IPVS – Światowego Kongresu Weterynaryjnego w Chinach dr. Andrzej Krzysztof Jarynowski z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych z Wrocławia zaprezentował pracę dotyczącą modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się ASF w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą analizy ognisk oraz potencjalnych ścieżek transmisji.

r e k l a m aMimo, że choroba występuje od 2014 roku to w 2017 przekroczyła krytyczną stopę reprodukcji epidemii i znacznie przyśpieszyła tempo rozprzestrzenienia. Obecny model przewiduje, że Wielkopolska zostanie zainfekowana w niecałe 3 lata, przy czym najprawdopodobniejszą ścieżką transmisji wydaje się być dalekozasięgowy skok (jak to miało miejsce w Warszawie). Ponadto wydaje się, że korytarz przez Kujawy jest najszybszą ścieżką dla propagacji choroby na zachód.

Podczas tego samego Kongresu dr Maciej Frant z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przedstawił doniesienie prof. Grzegorza Woźniakowskiego na temat nowatorskiej metody molekularnej umożliwiającej modyfikaję wirusa ASF. Potencjalnie metoda ta otwiera nowe możliwości atenuacji ASFV i tworzenie szczepionek przeciw tej chorobie.

Polecany artykuł

ASF u bram Wielkopolski – wnioski ze spotkania z rolnikami

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii