Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF za trzy lata w Wielkopolsce?

Obrazek

Naukowcy dwoją się i troją w badaniach nad wynalezieniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Niektórzy jednak skupili swoje działania na szybkości rozprzestrzeniania się i ścieżkach transmisji choroby. 

Anna Kurek29 czerwca 2018, 14:18

Podczas IPVS – Światowego Kongresu Weterynaryjnego w Chinach dr. Andrzej Krzysztof Jarynowski z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych z Wrocławia zaprezentował pracę dotyczącą modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się ASF w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą analizy ognisk oraz potencjalnych ścieżek transmisji.

Mimo, że choroba występuje od 2014 roku to w 2017 przekroczyła krytyczną stopę reprodukcji epidemii i znacznie przyśpieszyła tempo rozprzestrzenienia. Obecny model przewiduje, że Wielkopolska zostanie zainfekowana w niecałe 3 lata, przy czym najprawdopodobniejszą ścieżką transmisji wydaje się być dalekozasięgowy skok (jak to miało miejsce w Warszawie). Ponadto wydaje się, że korytarz przez Kujawy jest najszybszą ścieżką dla propagacji choroby na zachód.

Podczas tego samego Kongresu dr Maciej Frant z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach przedstawił doniesienie prof. Grzegorza Woźniakowskiego na temat nowatorskiej metody molekularnej umożliwiającej modyfikaję wirusa ASF. Potencjalnie metoda ta otwiera nowe możliwości atenuacji ASFV i tworzenie szczepionek przeciw tej chorobie.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)