StoryEditor

Dolnośląskie – potwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzika

ASF niestety został stwierdzony również w województwie dolnośląskim w miejscowości Kotla, w gminie o tej samej nazwie. Jednocześnie zniesiono niektóre strefy w woj. mazowieckim! 
27.11.2019., 14:11h
Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że w dniu 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku ASF, w próbce pobranej w dniu 22 listopada br. od dzika padłego. 

Dzik został znaleziony na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.
W związku z tym podjęte zostały wszystkie czynności przewidziane prawem dla stwierdzenia takiego przypadku.Ponadto opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. 

W związku z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie województwa lubuskiego, powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Ponadto, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w województwie mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF.

Na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:

- w powiecie płockim - Wyszogród i Mała Wieś,
- w powiecie płońskim - Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

Niedawno pisaliśmy o przypadku w Czerwińsku nad Wisłą, który miał miejsce w sierpniu, a strefa obowiązywała dość długo, co powodowało problemy dla okolicznych rolników. Przeczytasz o tym TUTAJ


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:27