Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Jest pierwsze ognisko ASF w tym roku! Ferma liczy 17 tysięcy świń

Jest pierwsze ognisko ASF w Polsce w tym roku! Jak udało nam się ustalić, wirus pojawił się w woj. lubuskim w gospodarstwie utrzymującym 17 tysięcy świń. 

Kamila Szałaj18 marca 2021, 08:49
Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze poinformował nas, że w jednej z chlewni w województwie lubuskim pojawił się wirus ASF.

- Na terenie powiatu świebodzińskiego stwierdzono ognisko ASF na fermie liczącej około 17 tysięcy świń - wyjaśniła nam Wojewódzka Lekarz Weterynarii.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić
, że ognisko choroby zostało stwierdzone w powiecie świebodzińskim w miejscowości Niedźwiady. W chlewni utrzymywane jest ponad 1000 loch i 15 tysięcy prosiąt. 

O ognisku informował już wczoraj na Facebooku lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

- Upada mit, że wirus dotyczy tylko małych gospodarstw, gdzie być może nie są spełnione jakieś warunki bioasekuracji. Wracamy o 10 dni szybciej z ASF niż w tamtym roku. Nic nie było robione całą jesień i zimę. Minister rolnictwa i Główny Lekarz Weterynarii powinni podać się do dymisji – powiedział Michał Kołodziejczak z Agro Unii.
W 2020 roku stwierdzono 103. Ogniska ASF w Polsce. W tym okresie choroba po raz pierwszy dotarła w zachodnie regiony Polski.


ksz

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy