StoryEditor

Lubelska Izba Rolnicza o skupie żywca ze stref zapowietrzonych ASF

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej stanowczo sprzeciwia się  praktykom, jakie są prowadzone przez rzeźnie i podmioty skupujące drób ze stref zapowietrzonych ASF i wirusem ptasiej grypy.
19.02.2020., 15:02h
Zdaniem samorządu dbają one jedynie o własne doraźne korzyści, mając możliwość zakupu surowca ze strefy, proponują rolnikom znacznie niższe ceny, a czasem odmawiają skupu zdrowych i pełnowartościowych zwierząt, mimo świadectw zdrowia wydanych na nie przez służby weterynaryjne.

Hodowcy drobiu i trzody liczą straty, ich trudna sytuacja może spowodować bankructwa gospodarstw. Zostali bowiem na łasce zakładu, który dyktuje warunki skupu, a każdy dzień zwłoki generuje dodatkowe koszty. W ten sposób rolnik zmuszony jest do sprzedaży żywca po niższych cenach niż rynkowe.

– Producenci żywca wieprzowego ze strefy sprzedają go taniej o ponad złotówkę. Dostają za niego od 4,80 do 5,50 za 1 kg, tymczasem poza strefą kosztuje on od 6 do 6,5 zł – informuje Antoni Skura, wiceprezes LIR. Podkreśla, że jeszcze gorzej mają producenci drobiu. Bywa, że na umówiony na konkretny dzień odbiór, np. indyków, wcale nie pojawia się odbiorca.

Dlatego zarząd LIR proponuje, aby skupem i ubojem zdrowych zwierząt pochodzących z zapowietrzonych stref zajęła się ubojnia, w którym udziały miał Skarb Państwa – holding zakładów ubojowych. SP decydowałby też o uruc...
Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:38