StoryEditor

Pomór zbiera żniwo – znaleziono prawie 200 dzików z ASF!

Każdego dnia docierają do nas sygnały o tym, jak afrykański pomór świń ASF rozwija się w populacji polskich dzików. Tylko w ciągu pierwszych 7 dni marca potwierdzone zostało blisko 100 nowych przypadków choroby.
13.03.2018., 16:03h
Od 1  do 7 marca br Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził badaniami laboratoryjnymi aż 99 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń ASF u dzików. W sumie przypadki te liczyły 192 martwe dziki.

Ponownie najwięcej, bo aż 61 przypadków  (126 martwych dzików) zostało potwierdzonych na Lubelszczyźnie. Na Mazowszu, w okolicach Warszawy zlokalizowanych było kolejnych 31 przypadków liczących w sumie 57 dzików. W województwie podlaskim w tym terminie potwierdzonych zostało 5 przypadków (6 dzików), a w warmińsko-mazurskim 2 przypadki (3 dziki).

Jak wynika z informacji przekazanych przez służby weterynaryjne podczas tych 7 dni stwierdzono 2 duże, liczące po 9 martwych dzików przypadki. Obydwa zlokalizowane były w województwie lubelskim. Pierwszy w okolicy miejscowości Suchawa, gmina Wyryki, powiat włodawski, drugi w okolicy miejscowości Romanów, gmina Sosnówka, powiat bialski. aku

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:47