Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Rolnicy pozbawieni możliwości sprzedaży tuczników. Są kolejne ogniska ASF!

Obrazek

Afrykański pomór świń nie odpuszcza polskim hodowcom. Ma mapie GIW pojawiły się kolejne czerwone punkty, które nie wróżą nic dobrego. Kolejne cztery gospodarstwa będą zmagać się z gigantycznymi problemami.

Kamila Szałaj18 sierpnia 2021, 17:06

Wyznaczono cztery kolejne ogniska ASF, 51 ognisko stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń (2 lochy, 5 warchlaków), położonym w miejscowości Wampierzów, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie. Dwa kolejne pojawiły się w Jagodzinach i Dziarnach (woj. warmińsko-mazurskie). W Jagodzinach (gm. Dąbrówno) jest to już drugie ognisko w tym roku. Pierwsze wybuchło 5 sierpnia. Ognisko w Dziarnach (gm. Iława) nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone przez Głównego Lekarza Weterynarii, ale jest podejrzenie.

Niestety w woj. lubuskim wirus też dał popalić. Wyznaczono 54. ognisko w gospodarstwie w Wyszanowie.

Coraz większym problemem stają się nakładające się zakazy sprzedaży zwierząt, nawet o kilkadziesiąt dni, bo ogniska pojawiają się w tym samym powiecie. Tuczniki przerastają, w chlewniach robi się ciasno, a ognisk w okolicy przybywa. Ceny są dramatyczne poza strefami, a w strefach nie ma gdzie lub jak sprzedać. 

W Polsce od początku roku stwierdzono 54 ognisk ASF u świń w 10 województwach oraz 1956 przypadków ASF u dzików w 9 województwach. Zlikwidowano 35 tys. sztuk świń, ale większość rolników nie otrzymała za nie odszkodowania. Kilka dni temu zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski przyznał, że pieniądze przeznaczone w tym roku na walkę z ASF i grypą ptaków - 430 mln zł - skończyły się już w maju.

 

Kamila Szałaj,
fot. archiwum

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)