Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Wietnam wznawia szczepienia świń przeciwko ASF, wstrzymane po upadkach w stadach

Obrazek

Opracowana w Wietnamie szczepionka przeciwko ASF została wycofana z użycia po tym, jak część świń padła po nieprawidłowym podaniu preparatu. Teraz służby weterynaryjne wznawiają szczepienia na szeroką skalę u trzody chlewnej na gospodarstwach.

Aneta Lewandowska10 października 2022, 13:10

Wietnamska szczepionka przeciwko ASF

W czerwcu tego roku wietnamskie ministerstwo rolnictwa wydało zezwolenie na wprowadzenie w gospodarstwach próbnej ilości szczepionek przeciwko ASF. Opracowana przez Vietnam's National Veterinary Joint Stock Company i Navetco szczepionka NAVET-ASFVAC została oparta na szczepie wirusa pozbawionego genu związanego ze zjadliwością, wytworzonego przez amerykańską Rolniczą Służbę Doświadczalną.

Pierwsze próby, wykonane na 20 zwierzętach we wrześniu 2021 roku, zakończyły się sukcesami, również kolejne, większe doświadczenia potwierdziły skuteczność szczepienia. Kontynuowane badania wykazały 99% przeżywalność świń, zarażonych wirusem ASF. W oparciu o te wyniki ministerstwo rolnictwa zatwierdziło komercyjne wykorzystanie szczepionki u maksymalnie 600 000 świń w wietnamskich gospodarstwach, jednocześnie wskazując, że przed podjęciem decyzji o dopuszczeniu do użytku ogólnokrajowego, użycie szczepionek będzie dokładnie monitorowane.

Szczepienia wstrzymane po upadkach świń

Niestety, w sierpniu Wietnam tymczasowo zawiesił stosowanie preparatu NAVET-ASFVAC po tym, jak dziesiątki świń padło po zaaplikowaniu szczepionki. Zwierzęta, którym wstrzyknięto środek firmy Navetco, były w grupie około 600 badanych świń w kilku gospodarstwach w centralnej prowincji Phu Yen.

Wietnamskie ministerstwo rolnictwa powołało grupę roboczą, która działała na terenie prowincji, aby zbadać przyczyny upadków świń. Według państwowych urzędników weterynaryjnych, zgony były wynikiem niewłaściwego sposobu przeprowadzania zabiegu – aplikacja szczepionki nie była zgodna z wytycznymi departamentu, pojawiły się błędy w dawkowaniu.

Kolejne próby wprowadzenia szczepień na szeroką skalę

W przypadku prawidłowo wykonanych szczepień nie było jednak żadnych problemów, jedynie pozytywne wyniki. Dlatego w prowincji Vinh Phuc inspekcja weterynaryjna ma w planie wkrótce rozszerzyć szczepienia przeciwko ASF.

Plan zakłada wykorzystanie do 600 000 dawek preparatu, tak jak początkowo zakładano. Lekarze weterynarii apelują o ściślejszą kontrolę procesu szczepienia zgodnie z wytycznymi ministerstwa i instrukcjami departamentu zdrowia zwierząt. Inspekcja będzie kontynuować monitoring i ocenę skuteczności szczepionki i możliwe, że po kolejnych próbach preparat NAVET-ASFVAC trafi poza granice Wietnamu, w tym także do Europy.


al na podst. science.org, euromeatnews.com, Reuters
fot. vir.com.vnPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)